ABD üssünde saldırı: Üç asker öldü, saldırgan Suudi Arabistan vatandaşı

ABD üssünde saldırı: Üç asker öldü, saldırgan Suudi Arabistan vatandaşı

HABER MERKEZİ – ABD’nin Florida eyaletindeki bir deniz üssünde Suudi Arabistan vatandaşı olan askeri öğrenci, üç Amerikan askerini öldürdü.


ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Pensacola Donanma Hava İstasyonu’nda bir kişi etrafa ateş açtı.
Pentagon’dan (ABD Savunma Bakanlığı) yapılan bilgilendirmeye göre saldırıda, saldırgan da dahil olmak üzere dört kişi hayatını kaybetti.
Saldırganın Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri’nde görevli bir subay olduğu ve askeri eğitim amacıyla üste bulunduğu bildirildi.
Pensacola yerel polisi, saldırıda sekiz kişinin yaralandığını ve saldırının tabanca ile gerçekleştirildiği de açıklandı.
Ayrıca saldırganla yaşanan çatışma sırasında iki polisin de vurulduğu ancak durumlarının iyi olduğu duyuruldu.

Florida Valisi ve ABD Başkanı’ndan açıklamalar

Florida Valisi Ron DeSantis, yaşananlarla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu kişinin Suudi hava kuvvetleri mensubu oluşu, burada bizim topraklarımızda eğitim görüşü ile ilgili sorular olacağını biliyoruz” dedi ve Suudi Arabistan hükümetini de olaydan sorumlu tuttu.
DeSantis, “Kurbanlar için hayatı kolaylaştırmalılar. Bir (tazminat) borçları olduğunu düşünüyorum” dedi.
ABD Başkanı Donald Trump da Twitter üzerinden Suudi Arabistan Kralı Selman’ın kendisine taziyelerini ilettiğini duyurdu.
Kral Selman’ın saldırıyla ilgili “Bu kişi, Suudi Arabistan halkının Amerikan halkına karşı beslediği hisleri hiçbir şekilde temsil etmiyor” dedi.