ABD’den Suriye mesajı: Tüm taraflar ateşkes bölgelerine saygı göstermeli

ABD’den Suriye mesajı: Tüm taraflar ateşkes bölgelerine saygı göstermeli

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Erdoğan’ın Suriye’ye yönelik saldırı açıklamasını değerlendirerek, ”Suriye’de istikrarı ileriye götürmek için tüm tarafların ateşkes bölgelerine saygı göstermesi ve bu bölgeleri muhafaza etmesinin önemini vurguladık” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price basın açıklamasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ABD sözcüsü Price, NATO müttefiki Türkiye’ye karşı sınır ötesi saldırıları çok açık biçimde kınadıklarını ve saldırılardan hayatlarını kaybedenlerin aileleri ve sevdiklerine başsağlığı dileklerini ilettiklerini söyledi.

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre; Price, ABD’nin bu saldırıları kınaması, Türkiye’nin hedeflerini bu saldırılar karşısında destekliyor anlamına mı geliyor?” sorusunu yöneltti.

Ateşkes hatlarının muhafaza edilmesi ve bu sınır ötesi saldırılara son verilmesinin önemini de vurguladıklarını belirten Price, sözlerini şöyle sürdürdü:

Tüm bu hususlarda son derece net olduk. Şu noktada da netiz: Suriye’de istikrarı ileriye götürmek için tüm tarafların ateşkes bölgelerini muhafaza edip saygı göstermesi ve ihtilafa siyasi bir çözüm bulunması için çaba göstermesi kritik önem taşıyor. Dolayısıyla Suriye’de çatışmaların sonlandırılmasında ortak bir çıkar paylaşıyoruz. Suriye politikasıyla alakalı olarak, şiddete son verme ve işbirliği alanları oluşturma çabası kapsamında, diğer komşularla birlikte müttefikimiz Ankara’yla da görüş alışverişi içinde olmayı sürdüreceğiz.

Erdoğan’ın ”Suriye’de gereken adımları atacağız” açıklamasını değerlendiren Price, ”Tekrar ediyorum; saldırıları kınadık. Suriye’de istikrarı ileriye götürmek için tüm tarafların ateşkes bölgelerine saygı göstermesi ve bu bölgeleri muhafaza etmesinin önemini vurguladık” dedi.

Rusya’dan Türkiye’ye uyarı: Suriye’nin egemenliğine saygı duyun

HABER MERKEZİ