Açlık sınırı 3 bin 49 lira oldu

Açlık sınırı 3 bin 49 lira oldu

Türk-İş’in araştırmasına göre, Eylül ayında 4 kişilik ailenin açlık sınırı 3 bin 49, yoksulluk sınırı 9 bin 931 lira oldu.

Türkiye’de hayat giderek pahalılaşıyor. Halkın alım gücü düşüyor.

Sokakta açlığa, yoksulluğa ve sefalete karşı sesler yükseldikçe, iktidar kanadından ekonominin geliştiğine dair açıklamalar yaplıyor.

Ülkenin her yerinde görünür olan açlık ve yoksulluk, yurttaşları bezdirmiş durumda.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yaptığı “Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması”nın 2021 yılı Eylül ayı sonuçları açıklandı.

3 bin 49 lira

Araştırmaya göre, bu ay 4 kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade eden “açlık sınırı” 3 bin 49 lira olarak belirlendi.

Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen “yoksulluk sınırı” ise 9 bin 931 lira 59 kuruş oldu.

Bekar bir çalışanın “yaşama maliyeti” de aylık 3 bin 709 lira 23 kuruş olarak hesaplandı.

Ağustos ayında 2 bin 926

Ağustos’ta açlık sınırı 2 bin 926 TL, yoksulluk sınırı 9 bin 533 TL, bekar bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ de 3 bin 572 TL’ydi.

Yılın ilk dokuz ayı itibarıyla fiyatlardaki artış yüzde 17,72’yi bulurken gıda enflasyonunda son 12 ay itibarıyla artış oranı yüzde 24,56 oldu.

HABER MERKEZİ