Afganistan’daki kadınlar Taliban’a renkleriyle başkaldırıyor: #KıyafetimeDokunma

Afganistan’daki kadınlar Taliban’a renkleriyle başkaldırıyor: #KıyafetimeDokunma

Afganistan’da kadınlar, Taliban’ın getirdiği burka zorunluluğu ve bunun sanki ülkenin kültürüymüş gibi yansıtılmasına tepki göstererek, renkli kıyafetleriyle #KıyafetimeDokunma kampanyası başlattı.

Afganistanlı kadınlar, sosyal medya üzerinden #KıyafetimeDokunma kampanyası başlattı.

Kampanya, vücutlarının tamamını kapatarak Kabil’de Taliban yanlısı bir yürüyüş yapan kadınların medyaya yansıması sonrası başladı.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre bu eylem videosun bir kadın, makyaj ve modern kıyafetlerin Müslüman Afgan kadınını temsil etmediğini savunarak, “…biz, şeriata aykırı olan dış kaynaklı kadın haklarını istemiyoruz” ifadelerini kullanıyor.

Yine bu dönemde Kabil’de bir üniversitede, bir kısmı yüzlerini de kapatmış kadın öğrencilerin görüntüsü de medyaya yansıdı.

Pek çok Afgan kadın ise bu giyim tarzının iddia edildiği gibi Afganistan’ın gelenekleri ile bağdaşmadığını savunuyor.

BBC’den Sodaba Haydari’ye konuşan kampanyayı başlatan Afganistan’daki Amerikan Üniversitesi’nin eski tarih profesörü Bahar Celali, kadınları teşvik ederek “ülkenin gerçek yüzünü gösterme” çağrısı yaptı.

Bahar Celali neden böyle bir eylem başlattığı sorusuna ise “En büyük endişelerimden biri Afganistan kimliğinin tehlike altında olması. Taliban yanlısı yürüyüşte giyilen kıyafetlerin, kültürümüzün ve kimliğimizin parçası olmadığını dünyaya göstermek istedim” yanıtını verdi.

ABD’de yaşayan bir hak savunucusu olan Spozhmay Maseed de siyah burkanın “asla Afgan kültürünün parçası olmadığını” belirten bir paylaşım yaptı.

Maseed, “mütevazi ve renkli kadın kıyafetlerinin” ülkenin geleneksel giyimi olduğunu söyledi.

Benzer bir paylaşımda, ailesinin köklerinin ülkenin en muhafazakar bölgelerinden birinden geldiğini söyleyen kişi, burada dahi kadınların siyah peçe taktığını görmediğini ifade etti.

37 yaşındaki bir araştırma görevlisi olan Lima Halime Ahmed de, neden kampanyaya katıldığı sorusunu, “kimliğimizin bir terörist grup tarafından temsil edilmesini istemedim” dedi.

Ahmed, “Bizim kültürümüz siyah değil… Siyahla beyaz da değil. Renkli ve güzel. İçinde sanat var, zanaat var ve kimlik var” sözlerini sarf ediyor.

Son 20 yıldır Afganistan’da kadın sorunlarını ele alan araştırmacı Lima Halime Ahmed, kadınların seçme şansı olduğunu hatırlatarak, “Annemin uzun bir örtüsü vardı. Bazıları daha kısalarını tercih ediyordu. Kıyafet baskısı yoktu” diye konuştu.

Prag’da yaşayan gazeteci de, büyüdüğü köyde siyah burka zorunluluğunun olmadığını, kadınlarla erkeklerin el sıkıştığını dile getirdi.