Ahmet Türk: Bugün bütün halklar için birlik dönemidir

Ahmet Türk: Bugün bütün halklar için birlik dönemidir

HABER MERKEZİ – Tahliye olan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk, “Bugün birlik dönemidir. Sadece Kürtler için birlik istemiyoruz. Bütün halklar için mücadele ediyoruz. Bu anlamda bütün siyasetçilerin ortak akıl ile hareket etmesi gerekiyor. Birlik durumunda barış sağlanacaktır” dedi.

Elazığ T Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, avukatlarının Mardin Sulh Ceza Hakimliği’ne tahliye talebiyle yaptıkları başvurunun ardından Cuma günü tahliye edildi.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Ağrı Belediye Eş Başkanı Sırrı Sakık, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Ali Atalan ile DBP ve HDP’li partililerden oluşan geniş bir heyet Türk’ü ziyaret etti.

Ziyaret sırasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Ahmet Türk, “Bugün bir kez daha arkadaşlarımız hukuksuz bir şekilde içeride tutuluyor. Bu böyle gitmeyecektir. Çözümün adresi diyalogdur, barıştır” dedi.

Halklar için birlik mesajı veren Türk’ün açıklamaları şöyle:

Siyasetçi arkadaşlarımızın ziyaretinden dolayı teşekkür ediyorum. Halkın bize verdiği değeri unutmayacağız. Halkın barış talepleri için mücadele etmeye devam edeceğim. Bugün tahliye oldum, ömrümün yarısı zindanda geçti. Ancak milletvekillerimiz, eşbaşkanlarımız içerde, bende geride arkadaşlarımı bıraktım. Ama süreçler, Kürtler ve demokrasi güçleri açısından hiçbir zaman rahat geçmedi. 1980’leri, 94’leri yaşadık. Baskı ve politikalarının işe yaramadığını her dönem ispatladık. Bugün bir kez daha arkadaşlarımız hukuksuz bir şekilde içeride tutuluyor. Bu böyle gitmeyecektir. Çözümün adresi diyalogdur, barıştır.

Ortadoğu bugün bataklığa dönmüş durumda. Demokrasi ile bu bataklıktan çıkabiliriz. Kürtler hiçbir halka düşman değil. Kürtlerin tek isteği demokrasi içinde birlikte yaşamı inşa etmektir. Ortak demokratik değerler içerisinde buluşmak. Süreçler ne kadar zor da olsa, bu politikaların gündemden çıkarma, silahların sustuğu halkın nefes aldığı bir dönemin başladığı umudu içerisindeyiz. Yüz yıl daha çatışma olsa, sonunda bu sorunu ortak akıl ile çözmek durumundayız. Başka yol yoktur. Burada ortak akıl üretmekten başka seçenek yok.

Tutukluluk dönemimde herkes çaba gösterdi. Bu anlamda herkese teşekkür ediyorum. Umut ediyorum ki, arkadaşlarımız serbest bırakılır, diyalog ve barış süreci yeniden başlar. Bugün birlik dönemidir. Sadece Kürtler için birlik istemiyoruz. Bütün halklar için mücadele ediyoruz. Bu anlamda bütün siyasetçilerin ortak akıl ile hareket etmesi gerekiyor. Birlik durumunda barış sağlanacaktır.