Aile hekimlerine iş bırakma cezası

Aile hekimlerine iş bırakma cezası

Ağustos ayında iki gün iş bırakma eylemi yapan İzmirli bin 700’e yakın sağlık çalışanına ‘yevmiye’ cezası kesildi.

Sağlık Bakanlığı’nın, aile hekimleri yönetmelik değişikliğine yönelik yaptığı uygulamayı protesto için ağustos ayında iki gün iş bırakma eylemi yapan İzmirli bin 700’e yakın sağlık çalışanına iki gün yevmiye kesme cezası verildi.

Olaya ilişkin Cumhuriyet’e konuşan Birlik Sağlık Sen Genel Başkan Yardımcısı Aile Hekimi Murat Kalaycıoğlu, kesintinin yasal olmadığını ifade ederek, şunları söyledi:

Kesintiye gerekçe olarak Cumhurbaşkanlığı genelgesi gösteriliyor. Sırf hakkımızı aradığımız için ‘mesaiye gelmedi’ denilerek kesinti yapılmış. Bu kesintinin kanuni dayanağı yok. Mesaiye gelmeyen çalışanın önce ifadesi, savunması alınır. Eğer suçlu bulunursam maaştan yevmiye kesme cezası verilir. Onun dışında kesinti yapamaz. Bu tamamen hakkımızı aradığımız için verilen bir cezadır.

Ne olmuştu?

Sağlık Bakanlığı tarafından 1 Temmuz 2021’de Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’nde değişiklikler yapıldı.

Aile hekimleri ve sağlık çalışanları yeni yönetmeliğin, aile hekimliği uygulamasının sürdürülebilirliğini yok ettiğini vurguluyor.

Aile hekimleri ve Aile Sağlık Merkezi çalışanları, Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’nin geri çekilmesi taleplerinin Sağlık Bakanlığı tarafından reddedilmesi nedeniyle ilki 13 Ağustos’ta ikincisi de 27 Ağustos’ta olmak üzere iki kez iş bırakma eylemi yaptı.

HABER MERKEZİ