Almanya’dan Türkiye’ye Aslı Erdoğan çağrısı

Almanya’dan Türkiye’ye Aslı Erdoğan çağrısı

HABER MERKEZİ – Almanya’da bulunan Theodar Heuss Vakfı, Heuss Madalyası’na bu yıl layık görülen Aslı Erdoğan’ın yurtdışı yasağının kaldırılarak, ödül törenine gelmesi çağrısında bulundu.

Almanya’daki Theodor Heuss Vakfı tarafından “demokratik kamuoyu fikrine” yönelik çalışmalara verilen Heuss Madalyası’na yazar Aslı Erdoğan layık görüldü.

Alman Theodor Heuss Vakfı, bu yılki Heuss Madalyası’nın sahibi olan gazeteci yazar Aslı Erdoğan‘ın ödül törenine katılabilmesi için Almanya’ya gelmesi noktasında izin verilmesini istedi.

Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin yazar ve yöneticilerine açılan davada, “örgüt üyeliği”, “örgüt propagandası” ve “halkı kışkırtma” suçlamalarıyla hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen ve tutuksuz yargılanan Aslı Erdoğan için yurtdışına çıkış yasağı bulunuyor.

Heuss Madalyaları 1 Nisan tarihinde Baden-Württemberg eyaletinin başkenti Stuttgart’ta düzenlenecek bir törenle sahiplerini bulacak.

Heuss Vakfı Başkan Yardımcısı Sabine Leutheusser-Schnarrenberger, Erdoğan’ın ödülünü alabilmesi için yurtdışına çıkmasına izin verilmesinin demokratik fikir teatisi kapsamında bir jest oluşturacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı “yıllardır demokrasi, insan hakları ve ifade özgürlüğü alanlarında vatandaş olarak örnek oluşturacak angajmanı” nedeniyle ödüle layık görülen vakıf, yazarın “Avrupa’da kamusal demokratik bir tartışma kültürüne önemli katkıda bulunduğunu” bildirdi.


Kaynak: Deutsche Welle Türkçe