‘Ankara JİTEM Davası’: Savcıya mütalaa için süre verildi, duruşma Aralık’a ertelendi

‘Ankara JİTEM Davası’: Savcıya mütalaa için süre verildi, duruşma Aralık’a ertelendi

HABER MERKEZİ – “Ankara JİTEM Davası”nda mahkeme heyeti, kayıp yakınlarının avukatlarının taleplerini reddetti. İddia makamına mütalaa için süre verilirken, duruşma Aralık’a ertelendi.


Ankara ve çevre kentlerinde 1993-1996 yılları arasında 19 kişinin öldürülmesine ilişkin açılan ve kamuoyunda “Ankara JİTEM Davası” olarak bilinen davanın 21’inci duruşması, Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.
Sanık ve kayıp yakınlarının avukatlarının hazır bulunduğu duruşmada, HAK İnisiyatifi Genel Sekreteri Fatma Bostan Ünsal, İnsan Hakları Gündemi Derneği üyeleri, HDP Ağrı Milletvekili Abdullah Koç, Çağdaş Hukukçular Derneği’nden Nazan Betül Vangölü Kozaağaçlı, Diyarbakır eski baro başkanları Mehmet Emin Aktar ve Ahmet Özmen, İnsan Hakları Derneği MYK Üyesi Nuray Çevirmen, Hafıza Merkezi üyeleri, Savaş Buldan’ın yeğenleri, Hasan Ocak’ın ablası Maside Ocak ve Abdulmecit Baskın’ın oğlu Eren Baskın izleyici olarak yer aldı.
Duruşmada sanıkları altı avukat, kayıp yakınlarını ise 13 avukat temsil etti.

‘Adil yargılama yok’

İlk sözü alan kayıp yakınları avukatlarından Yusuf Alataş, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarında yer alan adil yargılama ilkelerine atıfta bulundu.
Adil yargılama ilkesinin JİTEM davalarında uygulanmadığını kaydeden Alataş, özellikle alınan ara kararlar ve taleplerinin reddedilmesinin bunun göstergesi olduğunu belirtti.

“Burada yargılanan da yargılayan da devlettir. Sıradan bir cinayet değil. Bu davanın sanığı eski İçişleri Bakanı ve Emniyet Müdürlüğü görevlerinde bulundu.
“Davanın niteliği sanıkların devlet içerisinde üstlendiği görevler gözönüne alındığında alınan kararla adil bir yargılama yapılmadığı ortadadır.
“Yargının siyasi amaçlarla araç olarak kullanılmasına en güzel örnek AİHM’in HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında verdiği karardır. Bunu heyetinize de sunduk.”
“Adil yargılama ve tarafsız davranılmadığı kararlardan bellidir. Sanıklar Mehmet Ağar, Mehmet Korkut Eken hakkında tutuklama talep edilmemiştir. Diğer sanıklar hakkında da tutuklama kararı ilk başta verilse bile sonrasında hepsi serbest bırakılmıştır. Sanıklara ‘merak etmeyin bu soruşturma ve davada size bir şey olmayacak’ denilmiştir.
“İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü yaptığı dönemde oluşan olaylardan kaynaklı sanık olarak yargılanan Mehmet Ağar’ın sorgusu bizlerin yokluğunda yapılmış ve dört satırlık ‘görmedim bilmiyorum’ demiştir.
“Sanık Mehmet Ağar duruşmalardan vareste tutulmuş, bu durum dahi adil yargılama olmadığını gösterir. Bu davanın açılması Ayhan Çarkın’ın ifadeleriyle başlamıştır.
“Mahkeme sanıkları dava dosyasında duruşmalara katılmamaları yönünde karar vermesiyle yargıya olan inancı kökten sarsmıştır.”

‘İddia makamı karar organına dönüştü’

‘Susurluk Raporu’nu hazırlayan Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı Kutlu Savaş’ın mahkemenin “bu cinayetler devlet tarafından mı işlendi” sorusuna “MİT, Emniyet Müdürlüğü’nün bilgisinin olmaması mümkün değil” yanıtını verdiğini hatırlatan Alataş, şöyle devam etti:

“Bu davalarda amaç gerçeğe ulaşma adalet sağlama değil aklamadır. Devlet içerisinde başlayan iktidar kavgası sonrasında açılan davalar hükümetle yapılan anlaşmalarla birlikte sanıkları aklama yönüne dönüştü. İddia makamı karar organına dönüşmüştür.”

Mesut Yılmaz ve Tansu Çiller’in dinlenemediğini, gizli tanıklar Emek ve Ayışığı’nın ise bulunamadığını belirten avukat Alataş, “Sonuç olarak tüm sanıklar yönünden Türk Ceza Kanunu’nda yer alan insanlığa karşı suçlar kapsamında cezalandırılmalarını istiyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

“İnsanlığa karşı suç kapsamında cezalandırılmalılar”

Avukatlardan Ruşen Ali Nergiz de dosyanın genişletilmesi talebinde bulunacaklarını söyleyerek, savunmasını yaptı.

“Tansu Çiller, Özer Uçuran Çiller ve Mesut Yılmaz’ın dinlenmesini, Susurluk raporunda olan ve getirilemeyen ek klasörleri talep ediyoruz. Tevsii tahkikat taleplerimiz kabul edilmezse dahi sanıkların cezalandırılması için yeterli delil var.
“Ayhan Çarkın’ın bu kadar somut beyanından sonra beraat mi ettirilecek? Cezalandırılacaksa diğer sanıkları nasıl ayrı tutulacak? Ayhan Çarkın ifadeleri somuttur. Arkasındaki güçlerin açığa çıkması mahkeme eliyle engellenirse dahi sanıkların iddianame sevk maddelerinde cezalandırılmasını istiyoruz.
“Maktullerin kimliklerinden cinayetlerin toplumun bir kesimine yönelik olduğu açık bu yüzden ayrıca insanlığa karşı suç kapsamında cezalandırılmalılar.”

Söz alan avukat Mehmet Emin Aktar da dava dosyasının sanıksız bir yargılama ile sürdüğünü vurguladı, “Tüm sanıkların cezalandırılmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

Duruşma Aralık’a ertelendi

Söz alan iddia makamı dosyanın genişletilmesi talebinin reddedilmesini isteyerek, mütalaa için süre talebinde bulundu.
Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti de, dosyanın genişletilmesi talebini reddederek, bir sonraki duruşmayı 13 Aralık’a erteledi.

Dava hakkında

1993-96 yılları arasında Ankara’da Altındağ Nüfus Müdürü Abdülmecit Baskın’ın da bulunduğu zorla kaybedilen veya yasadışı keyfi infaz edilen 19 kişiye ilişkin ilk soruşturma 2011 yılında başlatıldı.
20 Eylül 2013 tarihinde zamanaşımı riskinden dolayı Abdülmecit Baskın cinayetiyle ilgili iddianame düzenlenirken, 19 Aralık 2013 tarihinde düzenlenen yeni iddianameyle Namık Erdoğan, Metin Vural, Recep Kuzucu, Behçet Cantürk, Savaş Buldan, Haci Karay, Adnan Yıldırım, İsmail Karaalioğlu, Yusuf Ekinci, Ömer Lutfi Topal, Hikmet Babataş, Medet Serhat, Feyzi Aslan, Lazem Esmaeılı, Asker Smıtko, Tarık Ümit, Salih Aslan ve Faik Candan cinayetleri de yargılamaya dahil edildi.
Sanıklar Mehmet Ağar, İbrahim Şahin, Korkut Eken, Ayhan Çarkın, Ayhan Akça, Ziya Bandırmalıoğlu, Ercan Ersoy, Ahmet Demirel, Ayhan Özkan, Seyfettin Lap, Enver Ulu, Uğur Şahin, Alper Tekdemir, Yusuf Yüksel, Abbas Semih Sueri, Lokman Külünk, Mahmut Yıldırım, Nurettin Güven, Muhsin Korman’ın “cürüm işlemek için oluşturulan silahlı teşekkülün faaliyeti kapsamında insan öldürmek” suçlarından yargılandığı dava Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediyor.


Bu haber Mezopotamya Ajansı ve Faili Belli’den derlenmiştir. Bu davaya ilişkin daha fazla detaya ve iddianameye Faili Belli’nin Dava Sayfasından ulaşabilirsiniz.