Antep-Adana yolunda binlerce kişi mahsur kaldı

Antep-Adana yolunda binlerce kişi mahsur kaldı

Bölgede etkili olan kar yağışı nedeniyle Antep-Adana karayolu trafiğe kapanınca binlerce kişi dünden beri yolda mahsur kaldı.

Antep’te dün geceden itibaren etkisini sürdüren kar yağışı nedeniyle Antep-Adana karayolu trafiğe kapandı. Nurdağı mevkiinde çok sayıda araç ile birlikte binlerce kişi mahsur kaldı.

Mahsur kalan binlerce kişi, tepkilerini sosyal medya hesaplarından paylaştı. Twitter’da #Gaziantep etiketi ile yapılan paylaşımlar, Türkiye gündeminde birinci sıraya yükseldi. Mahsur kalan yurttaşlar yaptıkları paylaşımda 17 saattir yolda kaldıklarını belirterek, yetkilileri istifaya çağırdı.

Fiyatlar yükseltildi

Kar yağışı nedeniyle Antep Nurdağı’nda mahsur kalan yurttaşlar, Antep-Urfa arasında bulunan tesislere sığınmak zorunda kaldı. Tesislere yüzlerce sığınırken, bir işletmenin çay fiyatını 2 TL’den 4 TL’ye yükselttiği öğrenildi. Aynı artışın yemek fiyatlarında da yapıldığı belirtiliyor.

Twitter’da yapılan tepkili paylaşımların bazıları şu şekilde:

“* Önder Güner: 14 saat oldu buradayım ne bir bilgi veren nede yardım için gelen var.

* CK: Sabaha Nur Dağından ve diğer kar altındaki bölgelerden ölüm haberleri gelmez umarım. 9-10 saattir insanlar yollarda mahsur kalmışlar ve yardım bekliyorlar. Araçlar yakıtlarını tüketmek üzere. Yaklaşık 15 saattir aralarında bebekler, yaşlılar, hastalar da olan insanlar ACİL yardım bekliyor.

* Asiye Beyza: Aracın içinde bekliyoruz saatlerdir, tek dedikleri şey çalışma devam ediyor.

* Gelen giden yok tamam eyvallah çalışıyorsunuz da buraya uğrayan olmadı. 15 saat oldu yemek yok. Erkekler bir şekilde tuvalet ihtiyacını gideriyor. Kadınlar çocuklar mahvolmuş durumda. Mazotu bitenler var. Bahçe Nurdağı

* Salih Emre Yazıcı: 12 saattir yolda mahsur kaldık. 12 saatte neyi açamadınız. Yeni yol yapılır be o saate!”

Diyarbakır’da kriz masası kuruldu

Bölgede etkili olan kar, birçok kentte yolların tıkanmasına neden oldu. Diyarbakır’da kentte etkili olan kar yağışına karşı meteorolojinin uyarılarına rağmen kayyum yönetimindeki belediyelerin ciddi bir önlem almadığı ve yollar kapandıktan sonra Büyükşehir Belediyesi’nin kriz masası kurduğu bildirildi.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre il genelinde çok sayıda trafik kazası da meydana geldi. AFAD tarafından yapılan açıklamada, Diyarbakır il genelinde 136 maddi hasarlı trafik kazası meydana geldiği, Lice ilçesi Bingöl ili yol ayırımında 11 tır, 22 yurttaşın mahsur kaldığı belirtildi.

Mahsur kalan yurttaşlar Lice Öğretmen Evi’ne sevk edilirken, Bağlar ilçesi Develi Mahallesi’nde 1 tır ve 1 aile; Hani ilçesi Diyarbakır istikameti Karaçalı mevkiinde 10 araç, Siverek yolu Karacadağ girişi mevkiinde 1 minibüs, 12 vatandaş; mahsur kaldı. Edinilen bilgiye göre, Silvan ilçesinde de yoğun tipi sebebiyle çok sayıda araç yolda kaldı.

HABER MERKEZİ