Araştırma: Covid-19 geçirip iki doz mRNA aşısı olanlar ‘süper insan bağışıklığı’ kazanıyor

Araştırma: Covid-19 geçirip iki doz mRNA aşısı olanlar ‘süper insan bağışıklığı’ kazanıyor

Yapılan bir çalışma, Covid-19’u atlatıp iki doz mRNA aşısı olan kişilerin “süper insan bağışıklığına” sahip olduğunu ortaya çıkardı. Bu kişilerin henüz ortaya çıkmamış mutasyonlara karşı bile korunacağı belirtiliyor.

ABD’nin New York kentinde bulunan Rockefeller Üniversitesi uzmanları, Corona virüsüne (Covid-19) karşı bağışıklık seviyesi ve süresine ilişkin kritik bir çalışma gerçekleştirdi.

Uzmanlar, hem Covid-19 geçiren hem de aşı olan kişilerin bağışıklık durumunu, bu ikisinden yalnızca birini yaşayan kişilerle kıyasladı.

‘Hibrit bağışıklık’

Sözcü’de yer alan habere göre çalışmada, Covid-19 geçirdikten sonra iki doz Pfizer-BioNTech ya da Moderna’nın mRNA aşılarından birini olan bazı kişilerin ‘süper insan bağışıklığı’ ya da ‘hibrit bağışıklık’ kazandığı belirlendi.

Söz konusu kişilerde, Covid-19’a karşı geliştirilen antikor seviyesi ve T hücrelerinin normalden çok daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

Çalışmada söz konusu kişilerin bağışıklığını inceleyen ekipten Viroloji uzmanı Theodora Hatziioannou, “Bu insanların virüsle savaşmak için en iyi durumdaki kişiler olduğunu düşünüyorum. Bu kişilerdeki antikorlar, 20 yıl önce ortay çıkan ve şimdiki virüsten oldukça farklı olan Sars-CoV-1’le dahi savaşabilir” dedi.

Hatziioannou, süper insan bağışıklığı olan kişilerin, mevcut varyantların dışında henüz ortaya çıkmamış varyantlara karşı da bağışıklığa sahip olabileceğini belirtti.

HABER MERKEZİ