Avustralya Parlamentosu’nda çalışanlara cinsel taciz

Avustralya Parlamentosu’nda çalışanlara cinsel taciz

Avustralya Parlamentosu çalışanlarının üçte birinin cinsel tacize uğradığı ortaya çıktı. Tacize maruz kalanların büyük çoğunluğu kadın.

Avustralya’da yayımlanan bir rapor, federal parlamento çalışanlarının üçte birinin cinsel tacize uğradığını ortaya koydu. Başbakan Scott Morrison, rapordaki bulgular için “dehşet verici” dedi. Morrison, “Keşke raporu daha şaşırtıcı bulsaydım” ifadelerini kullandı.

Parlamento’nun eski çalışanlarından Brittany Higgins, müsteşarlardan birinin ofisinde bir iş arkadaşının kendisine tecavüz ettiğini açıklamıştı. Higgins’in açıklamaları, başkent Canberra’daki diğer cinsel taciz iddialarını gündeme getirmişti.  İddialarla ilgili Cinsiyet Ayrımcılığına Karşı Komisyon’un konuyu araştırması ve rapor hazırlaması kararlaştırılmıştı.

Kadın parlamenterler arasında tacize uğrama oranı yüzde 63

Komisyon Başkanı Kate Jenkins, raporunu bugün kamuoyuna açıkladı. Ayrıca tacize maruz kalanların büyük çoğunluğunun kadın olduğu belirtildi. Raporda, kadın parlamenterler arasında tacize uğrama oranının yüzde 63 ile genel çalışanlara kıyasla daha yüksek olduğu kaydedildi. İsmini vermeyen bir milletvekili, erkek siyasetçilerin mevcut kültürden cesaret alarak “hiç düşünmeden dudaktan öpme, dokunma, görünüşünüze dair yorum yapma” gibi eylemlerde bulunabildiğini söyledi.

Avustralya’da Başbakan Scott Morrison ise daha önce, Parlamento’da büyük ölçüde kadınları etkileyen sorunlara karşı “kulak tıkamakla” suçlanıyordu.

Kaynak: BBC