AYM ‘ihlal’ dedi: Ulus tehlikede bile olsa işkence yapılamaz

AYM ‘ihlal’ dedi: Ulus tehlikede bile olsa işkence yapılamaz

15 Temmuz darbe girişimi sürecinde gözaltına alınıp işkence gören bir öğretmenin davasına ilişkin ihlal kararı veren AYM, “Ulus tehlikede bile olsa işkence yapılamaz” ifadesini kullandı.

Anayasa Mahkemesi (AYM) 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında sıkça gündeme gelen işkenceye dair kritik bir karara imza attı.

Yüksek Mahkeme, Antalya’da gözaltına alınan ve işkence nedeniyle hastaneye kaldırılarak bağırsağından ameliyat olmak zorunda kalan öğretmen Eyüp Birinci’nin şikayeti üzerine başlatılan, takipsizlikle sonuçlanan soruşturmanın “hak ihlali” oluşturduğuna karar verdi.

T24’ten Gökçer Tahincioğlu’nun haberine göre kararda, “Kötü muamele yasağı mutlak bir yasak olup ulusun varlığını tehdit eden genel bir tehlike durumunda bile askıya alınamamaktadır. Terör ve örgütlü suçlarla mücadele gibi en zor koşullarda bile kötü muamele kesin olarak yasaklanmıştır” denildi.

AYM, savcılığın, Adli Tıp raporuna rağmen, polisin, “merdivenden düştü” tespitini esas alarak takipsizlik vermesini ihlal nedeni saydı. AYM kararına göre soruşturma yeniden başlatılacak ve öğretmene 40 bin lira tazminat ödenecek.

Anayasa Mahkemesi İkinci Bölüm tarafından oybirliği ile alınan karar, darbe girişimi sonrasında, 27 Temmuz 2016’da gözaltına alınan öğretmen Eyüp Birinci’nin başvurusu üzerine verildi.

HABER MERKEZİ