Bağdat’ın diyalog çağrısına Erbil’den yanıt

Bağdat’ın diyalog çağrısına Erbil’den yanıt

HABER MERKEZİ – Kürdistan Bölgesi yönetimi, Irak Başbakanı Haydar El-İbadi’nin Irak Anayasası çerçevesinde Erbil ile Bağdat arasında yaşanan sorunların çözümü için yaptığı diyalog çağrısını kabul ettiklerini açıkladı.

Irak Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, Irak Başbakanı Haydar El-İbadi’nin Irak Anayasası çerçevesinde Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların çözümü için yaptığı diyalog çağrılarını kabul ettiklerini açıkladı.

Bakanlar Kurulu tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Kürdistan Bölgesi Bakanlar Kurulu, Irak Başbakanı Haydar İbadi’nin Irak Anayasası çerçevesinde Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların çözümü için yaptığı diyalog çağrısını, ortaklık ve ittifaklık çerçevesinde ele almaya ve müzakere yapmaya hazırdır. Aynı zamanda uluslararası toplulukların da, Erbil ile Bağdat arasında yapılacak diyaloglarda iki tarafa da yardım etmesini istiyoruz.

Kürdistan Bölgesi’ni hassas ve zorlu bir süreç bekliyor. Ancak Kürdistan halkı, geçmişte daha kötü süreçleri aştı, bugünleri de aşacağımızdan emin olsunlar. Tarihte de denendiği gibi Kürt halkının iradesi askeri müdahalelerle kırılmayacaktır. Irak’taki sorunların çözümü askeri müdahaleyle çözülmez.

Bağdat’ın çağrısı

Referandumdan sonra Irak Başbakanı Haydar El-İbadi, “Referandumun iptal edilmesi şartıyla Erbil ile Irak anayasası çerçevesinde görüşmeye hazır olduklarını” duyurmuştu.

Erbil yönetiminin açıklaması

Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani ve KDP yönetimi ise, öneriyi reddetmiş ve referandumun hiçbir şartla iptal edilmeyeceğini açıklamıştı.

Barzani, “Ayrılma şartlarını görüşmek için Bağdat’a gidebileceklerini” söylemişti.