BM: Uçurumun kenarındayız ve yanlış yönde ilerliyoruz

BM: Uçurumun kenarındayız ve yanlış yönde ilerliyoruz

BM Genel Kurulu’nda konuşan Genel Sekreter Antonio Guterres, dünyadaki eşitsizlik ve adaletsizliklerin, insanların kurumlara ve hükümetlere inancını zedelediğini söyledi. Guterres, pandemi ve iklim krizine ilişkin de “Uçurumun kenarındayız” ifadelerini kullandı.

76. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu toplantıları bugün başladı.

Burada konuşan BM Genel Sekreteri Guterres, insanların hükümetlerine, kurumlara ve örgütün 75 yıldır kendine belirlediği değerler olan barış, insan hakları, onurlu bir yaşam, eşitlik, adalet ve dayanışmaya inancını yitirme riski bulunduğunu ifade etti.

İnsanlar ilerlemeye dair verilen sözlerin günlük yaşamda karşılaştıkları zorlukla alakasız olduğunu temel hak ve özgürlüklerinin kısıtlandığını, yolsuzlukları, milyonlar açken milyarderlerin uzay uçuşlarında eğlendiklerini ve çocuklarına kendilerininkinden daha zor bir hayat bırakacaklarını gördüğü zaman, gençler kendilerine bir gelecek göremediği zaman inancını yitirirler. Temel değerlerimiz bugüne kadar hiç olmadığı şekilde tehlike altında. Güvenin azalması, değerleri de yıpratıyor. İnsanlar kendi hayatlarındaki sonuçlarını görmezse verilen sözlerin hiçbir anlamı olmuyor.

Guterres, dünya liderlerine seslenerek, Covid-19 salgını ve iklim krizi konusunda, “Tehlike çanlarını çalmak için buradayım. Dünyanın uyanması gerekiyor. Uçurumun kenarındayız ve yanlış yönde ilerliyoruz” dedi.

Biden’dan ‘askeri güç’ mesajı

ABD Başkanı Joe Biden ise “ABD’nin askeri gücü bizim son çare aracımız olmalı, dünyada gördüğümüz her soruna bir yanıt olarak kullanılmamalı. ABD, ülke dışında yalnızca net ve ulaşılabilir askeri görevlere girişecek” ifadelerini kullandı.

ABD ile Çin arasındaki gerilime de değinen Biden, “yeni bir Soğuk Savaş ya da bölünmüş bir dünya peşinde olmadıklarını” söyledi. Biden bununla birlikte ABD’nin topraklarını, müttefiklerini ve çıkarlarını korumayı sürdüreceğini kaydetti.