Cebelitarık’ta alıkonulmuştu: İran tankeri rotasını Yunanistan’dan Türkiye’ye çevirdi

Cebelitarık’ta alıkonulmuştu: İran tankeri rotasını Yunanistan’dan Türkiye’ye çevirdi

HABER MERKEZİ – Suriye’ye petrol taşıdığı iddiasıyla Cebelitarık’ta alıkonan İran’a ait tanker serbest bırakılmasının ardından rotasını Yunanistan’dan Türkiye’ye çevirdi.


Suriye’ye petrol taşıdığı şüphesiyle 5 hafta boyunca Britanya’ya bağlı olan özel statüdeki Cebelitarık’ta alıkonmasının ardından serbest bırakılan İran’a ait petrol tankeri “Adrian Darya 1” rotasını Türkiye’ye çevirdi.
DW Türkçe’de yer alan habere göre uluslararası gemi trafiğine dair verilerin paylaşıldığı Marine Traffic adlı internet sitesindeki bilgide, Yunanistan’ın Kalamata limanına gitmekte olan Adrian Darya 1 isimli tankerin rotasını Mersin limanına doğru değiştirdiği belirtildi.
Buna göre, tankerin 31 Ağustos’ta Mersin’e yanaşması öngörülüyor.
Ancak kaptanların gemilerin rotasını istedikleri gibi değiştirebildikleri, rota değişikliğinin tankerin Mersin’e gideceği anlamına gelmeyeceği belirtiliyor.

Ne olmuştu?

Eski ismi Grace 1 olan tanker, İran petrolünü Avrupa Birliği’nin (AB) yaptırım kararlarına aykırı olarak Suriye’ye taşıdığı gerekçesiyle 4 Temmuz’da Cebelitarık’ta alıkonmuştu.
İran ise geminin Suriye’ye gittiği iddialarını reddetmişti. Cebelitarık yetkilileri de 19 Ağustos’ta serbest bıraktıkları gemiyle ilgili Tahran yönetiminden tankerin Suriye’ye gitmeyeceği yönünde güvence aldıklarını açıklamıştı.
İran’a ait tankerin hareket etmesine izin verilmesinin ardından rotasını Yunanistan’ın Kalamata limanına çevirmişti.
Ancak Atina yönetimi, geminin Yunanistan limanlarına yanaşmasına izin vermeyeceklerini bildirmişti.
ABD de İran Devrim Muhafızları’nın kontrolünde olduğunu söylediği gemiye yardım edilmemesi çağrısında bulunmuştu.
Tankerde yaklaşık 130 milyon dolar değerinde 2,1 milyon varil ham petrol bulunuyor.
Öte yandan İran Devrim Muhafızları, tankerin alıkonmasına tepki olarak 19 Temmuz’da Britanya bandıralı Steno Impero adlı petrol tankerini Hürmüz Boğazı’ndan geçişi sırasında denizcilik kurallarına riayet etmediği gerekçesiyle alıkoyduğunu duyurmuştu.
Britanya, Hürmüz Körfezi’ne ilave bir savaş gemisi göndermiş, bölgede gemilerin geçiş güvenliğini sağlamak üzere ABD ile ortak hareket etme kararı aldığını açıklamıştı.


İran yaptırımları devrede: ABD’nin Türkiye dahil 8 ülkeye tanıdığı muafiyet kalktı

ABD, İran Dışişleri Bakanı Zarif’i de yaptırım listesine aldı

ABD’den İran’ın dini liderini de kapsayan yeni yaptırımlar

Kıskaca alınan İran’ın çıkmazı – Abdulmelik Ş. Bekir