Cinsel saldırıya maruz bırakılan kadın okulu bıraktı, akademisyen erkeğe dava yok

Cinsel saldırıya maruz bırakılan kadın okulu bıraktı, akademisyen erkeğe dava yok

HABER MERKEZİ – Burdur’da Çavdır Meslek Yüksek Okulu’nda okuyan bir kadın, araştırma görevlisi olan bir erkek tarafından cinsel saldırıya maruz bırakıldı. Okulda erkeği destekleyen diğer akademisyenler ve bazı öğrenciler tarafından baskıya maruz bırakılan kadın, okulu bırakmak durumunda kalırken, aradan 1 yıl geçmesine rağmen erkek hakkında dava açılmadı.


Burdur’da Çavdır Meslek Yüksek Okulu Sosyal Hizmetler Bölümü’nde öğrenim gören bir kadın öğrenci, 2019’un Ocak ayında danışmanı olan araştırma görevlisi M.Ö.T. isimli erkek tarafından cinsel saldırıya maruz bırakıldı.
Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre cinsel saldırı, üniversite tarafından 12 Mart’ta savcılığa iletildi.
Savcılık tarafından ancak 18 Ekim’de ifadesi alınan ve yaşadıklarını anlatan kadın “Birkaç gün geçtikten sonra okulda garip bir şey sezdim. Kimse benimle konuşmuyor, hocalar sürekli beni derste arkadaşlarımın içinde azarlıyordu. Sonra öğrendim ki M. Hoca ve S. Hoca başka bir MYO’ya gönderilmiş” diye konuştu.
Bazı öğretim üyeleri ve öğrenciler tarafından baskıya maruz bırakılan kadın, “Bu yancı öğretim üyeleri ve öğrenciler geri dönmeleri için imza kampanyası başlatmışlar. Bize yıldırma politikası uyguladılar ve ben daha fazla eğitim hayatıma devam edemeyip okulu bırakmak zorunda kaldım” dedi.
Kadın, 7 Ekim’de, Çavdır Meslek Yüksekokulu’na başvurarak kayıt dondurma talebinde bulundu.

Erkek meslekten çıkarıldı

Yüksekokul müdürlüğü, başvurunun akademik takvimde yer alan “ders kayıt ve yenileme süresi” içinde yapılmamasını gerekçe göstererek, 21 Ekim’de dondurma talebini reddetti.
Dondurma işlemi kabul edilmeyen kadın okula da devam etmedi.
Bu süreçte YÖK, M.Ö.T.’ü meslekten çıkardı ancak savcılık saldırıya ilişkin aradan yaklaşık bir yıl geçmesine rağmen dava açmadı.

‘Ölümle tehdit edildi’

Kadının avukatları Çağrı Ayhan Şenel ve Birgül Tavşan Kayıran, müvekkillerinin bu süreçte ölümle tehdit edildiğini söyledi.
Avukatlar ayrıca M.Ö.T. tarafından cinsel saldırıya maruz bırakılan başka kadın öğrenciler olduğunu da açıkladı.

“Müvekkil, yaşamış olduğu travmanın ardında okuldaki diğer öğretim görevlilerinin ve bazı grup öğrencilerin de aşağılama, hakaret ve iftiralarına maruz kalmış, dışlanarak ötekileştirilmiş ve adı geçen öğretim görevlisi hakkındaki şikâyetini geri çekmediği müddetçe okulu bitirmesinin engelleneceği konusunda tehdit edilmiş hatta ölüm tehditleri dahi almıştır.
Müvekkil, Ankara’daki ailesinin yanına dönmek zorunda kalmıştır. Çavdır Meslek Yüksek Okulu’nda, M.Ö.T’nin cinsel saldırısına uğrayan başka kız öğrenciler de vardır ancak mağdurlar susturulmuşlardır.”