Corona virüsü: İtalya’da bir günde 27 kişi yaşamını yitirdi

Corona virüsü: İtalya’da bir günde 27 kişi yaşamını yitirdi

HABER MERKEZİ – Çin’de ortaya çıkan ve 60’ın üzerinde ülkeye yayılan Corona virüsünden hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 100’ü aşarken, Dünya Sağlık Örgütü dünyanın salgında daha önce görülmemiş bir durum yaşadığını açıkladı. İtalya, İran ve Güney Kore’de hem vaka sayıları hem de ölümler artıyor.

Çin’in Hubei eyaletine bağlı Wuhan kentinde 12 Aralık 2019’da ortaya çıkan, Covid-19 olarak adlandırılan yeni tür Corona virüsünden hayatını kaybedenlerin sayısı artıyor.

Virüsün yayıldığı 60’ı aşkın ülkede toplam vaka sayısı 90 bini aşarken, yaşamını yitirenlerin sayısı ise 3 bin 100’ü aşmış durumda.

Tespit edilen vakaların çoğu virüsün ortaya çıktığı Çin’de tespit edilirken, ülkede hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bine yaklaştı.

Çin’den sonra en çok vakanın görüldüğü ülkeler Güney Kore, İran ve İtalya.

5 binin üzerinde vakanın tespit edildiği Güney Kore’de 28 kişi hayatını kaybetti.

İtalya’da ölü sayısı 79’a yükseldi

Fotoğraf: EPA

Bir günde yaklaşık 500 yeni vakanın tespit edildiği İtalya’da toplam vaka sayısı 2 bin 500’ün üzerine çıktı.

Ülkede son 24 saatte 27 kişi daha hayatını kaybederken, virüs nedeniyle bugüne kadar yaşanan can kaybı 79’a yükseldi.

2 bin 300’ün üzerinde vakanın tespit edildiği İran’da ise yaşamını yitirenlerin sayısı 77 olarak açıklandı.

ABD’nin Washington eyaletinde hayatını kaybedenlerin sayısı da altıya yükseldi.

Corona virüsü vakası bildiren 62 ülkenin 38’indeki vaka sayısı 10 ya da daha az.

‘Dünya görülmemiş bir durum yaşıyor’

Vaka sayıları ve ölümler artarken, Dünya Sağlık Örgütü (WHO/DSÖ) dünyanın Corona virüsü salgınında daha önce görülmemiş bir durum yaşadığını bildirdi.

WHO Genel Sekreteri Tedros Adhanom Ghebreyesus, yeni tip Corona virüsünün Çin dışındaki ülkelerde çok daha hızlı yayılarak, dünyayı “meçhul bir bölgeye” çevirdiğini söyledi.

Bununla birlikte Ghebreyesus, Corona virüsüyle ortaya çıkan Covid-19 hastalığının “çıkışı bulunmayan bir yol” olmadığını vurgularken, ülkelerin çabuk ve etkin bir şekilde harekete geçmesiyle virüsle mücadele edilebileceğini belirtti.

“Şimdi harekete geçmekten başka bir çaremiz yok” diyen Ghebreyesus’un başlıca tavsiyesi, virüsle mücadelede her yer için geçerli tek bir yöntem olmadığı için, her ülkenin kendi durumuna bakması oldu.

Tedros, “Her ülke kontrol altına alma önlemleriyle başlayarak kendi yaklaşımını benimsemeli” dedi.

Corona virüsünün “benzersiz özelliklere sahip, benzersiz bir virüs” olduğunu söyleyen WHO Genel Sekreteri, kuruluşun şimdiye dek büyük bir yayılma beklediğini, ancak kontrol altına alma önlemlerinin işe yaradığını ifade etti.


Karınca, BBC Türkçe, AFP, Sputnik, Guardian