DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ | İki kısa öykü: ‘Peri Hikayesi’ ve ‘Korku’

DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ | İki kısa öykü: ‘Peri Hikayesi’ ve ‘Korku’

HABER MERKEZİ – Bugün, her yıl 14 Şubat’ta kutlanan Dünya Öykü Günü. Öykü Günü kutlamalarında bu senenin öykü bildirisini yazar Aslı Erdoğan kaleme aldı. Karınca da Öykü Günü vesilesiyle Alejandro Jodorowsky ve Nicasio Urbina’dan iki kısa öyküyü sizlerle paylaşıyor.

 

Peri Hikayesi

Alejandro Jodorowsky (Şili, 1929)

Başında bir tacı olan bir kurbağa bir adamın önünü keser ve “Öpün beni lütfen” der. Adam düşünür: “Belli ki bu hayvana büyü yapılmış. Bir krallığın varisi olan güzel bir prensese dönüşebilir. Evleniriz ve zengin olurum.” Kurbağayı öper. Ve öper öpmez kendisini yapış yapış bir kurbağaya dönüşmüş bulur. Öptüğü kurbağa mutlulukla haykırıyordur: “Aşkım, çoktandır büyü yapılmıştı sana, ama sonunda seni kurtarmayı başardım!”

Korku

Nicasio Urbina (Nikaragua, 1958)

Kimse senden korkmamanı isteyemez. Korku ve yalnızlık tümüyle sana aittirler. Ne kıvıl kıvıl kalabalıklar ne de gündelik keşmekeşler çare olur bunlara; yalnızca hüznünü arttırmaya yarar onlar. Neşeli anlarının keyfini çıkar, müziğe boş verme, dağıt saçlarını, aç kollarını, bırak şiir bedeninin en ücra yerlerine kadar sızsın ve yaşasın oralarda ama kuşların seni aldatmasına izin verme yine de. Harpialar, en ufak detayı bile kaçırmadan takip edecektir adımlarını, hasret ve hüzün her zaman tetikte bekleyeceklerdir, bir boş anında gelip yeniden bulacaktır seni korku. Kimse senden korkmamanı isteyemez. Bırak korku yavaş yavaş işlesin içine, sana bir şey demek istiyor mutlaka.


İki öykü de Bülent Kale’nin newalaqasaba isimli blog’undan alınmıştır.