Esad ile görüşen Putin’den “yabancı güçlerin” Suriye’de bulunmasına tepki

Esad ile görüşen Putin’den “yabancı güçlerin” Suriye’de bulunmasına tepki

Suriye Devlet Başkanı Esad ile görüşen Rusya Devlet Başkanı Putin, Suriye’deki “yasa dışı yabancı güçlerin” ülkede birliğin sağlanmasına engel olduğunu söyledi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Rusya’nın başkenti Moskova’da görüştü.

Görüşmeye dair açıklama yapan Kremlin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in görüşmede, Birleşmiş Milletler kararı olmaksızın Suriye’de “yasa dışı bulunan yabancı güçlerin” ülkede birliğin sağlanmasını engellediğini söylediğini aktardı.

Suriye’deki devlet başkanlığı seçimlerini kazanan Esad’ı tebrik eden Putin görüşmede “Teröristler çok ciddi hasara yol açtı ve sizin yönetiminizdeki Suriye hükümeti toprakların yüzde 90’ınında kontrolü sağladı” ifadelerini kullandı.

Açıklamaya göre Rusya ve Suriye ordularının “işgal altındaki toprakların kurtarılmasında” gösterdiği başarıyı öven Esad, Suriye’ye yönelik bazı ülkelerin uyguladığı yaptırımları da “insanlık dışı” ve “yasa dışı” olarak nitelendirdi.

Suriye devlet televizyonu ise Putin ile Esad’ın görüşmede iki ülke arasındaki askeri iş birliğini ve ülkede hala diğer grupların elinde bulunan topraklarda ‘kontrolün yeniden sağlanması’ için yürütülecek operasyonları ele aldığını duyurdu.