Eski MİT’çiden ‘siyasi cinayetler’ uyarısı: Somut şüpheler var

Eski MİT’çiden ‘siyasi cinayetler’ uyarısı: Somut şüpheler var

MİT eski Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş, “siyasi cinayetler işlenebileceği” iddiaları için somut durumun ve şüphelerin olduğunu belirtti ve seçim süreci için uyarılarda bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun siyasi cinayetler işlenebileceğine dair kaygılarını dile getirmesinin ardından başlayan tartışmalar devam ediyor.

Diğer bazı muhalefet partilerinden de benzer açıklamalar gelirken, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da resen soruşturma başlatmıştı.

İktidar kanadından ise iddiaları dile getiren muhalefete tepki  geldi.

Eski istihbaratçı Cevat Öneş de muhalefetin iddialarını destekleyen açıklamalarda bulundu.

Deutsche Welle Türkçe’den Alican Uludağ’ın sorularını yanıtlayan MİT eski Müsteşar Yardımcısı Öneş, Kılıçdaroğlu’nu haklı bularak, birtakım uyarılarda bulundu.

Siyasi cinayetler konusunda “somut şüpheler” olduğunu ifade eden Öneş, seçim sürecinde provokasyonlar olabileceğini söyledi.

Neden tedbir alınmıyor

Savcılığın bu konuda harekete geçmesinin önemli olduğunu belirten Öneş, buna karşılık yargıyı geç kalmakla suçladı. Öneş, “Benzer olaylar üzerinde niçin durulmamıştır? Özellikle darp eylemlerine maruz kalan siyasetçiler, gazeteciler ve sanatçıları gibi olaylar üzerinde niçin önleyici tedbirler alınmamıştır sorusunu sormamız gerekiyor” ifadesini kullandı.

Öneş, İyi Parti Genel Başkanı Akşener’in evinin önünde eylem yapıldığını, Gelecek Partisi Genel Başkanı Özdağ’ın Ankara’da darp edildiğini, bazı gazetecilere yönelik saldırılar olduğunu anımsattı.

‘Somut şüphe var’

Sedat Peker’in sosyal medya üzerinden yaptığı ölüm listeleri olduğu yönündeki paylaşımlarına da dikkat çeken Öneş, “Bu konuyla bağlantılı araştırmanın yapılmaması ve bu Tweetlerdeki somut veriler bize Türkiye’de siyasi cinayet olayı ile karşılaşabileceğimiz gibi somut durumu, şüpheyi ortaya çıkarıyor” dedi.

Seçim sürecine dikkat

Öneş, “Seçim sürecine gidilirken bir provokasyon bekliyor musunuz?” sorusuna ise “Beklemiyorum dersem, doğru söylemem. Çünkü böylesine bir iklimde özellikle Türkiye demokrasisini engellemek isteyen unsurların böylesine olaylara tevessül etmeleri ihtimalini daime dikkate almak durumundayız” karşılığını verdi.

HABER MERKEZİ