Gazete Duvar’da istifa rüzgarı: Açıklamalar geldi

Gazete Duvar’da istifa rüzgarı: Açıklamalar geldi

Gazete Duvar Genel Yayın Yönetmeni Ali Duran Topuz’un istifa kararından sonra Cansu Çamlıbel, Fehim Taştekin, İrfan Aktan, Bahadır Özgür ve Hakkı Özdal gibi birçok isim ayrılık kararını duyurdu. Gazete Duvar’dan konuya ilişkin açıklama geldi.

Gazete Duvar’da peş peşe istifa haberleri geliyor. Gazete Duvar’ın kurulduğu 2016 yılından beri genel yayın yönetmeni olarak görev alan Ali Duran Topuz, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla istifa haberini şöyle duyurdu:

Her şeyin bir başı vardır bir de sonu. GazeteDuvar ile bir bağım kalmamıştır. Mesai arkadaşlarıma, yazarlara, okurlara binlerce teşekkürler. Eleştiren, kızan, öven herkese de şükran. Hakkınızı helal edin. Bir kişiye hakkım helal değil. O kendisini gösterecek zaten.

İstifalar peş peşe geldi

Topuz’un istifası sonrası artık Gazete Duvar’da yer almayacağını duyuran çok sayıda isim oldu. Topuz’la beraber İcra Kurulu Başkanı ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ömer Araz’ın da istifa ettiği öğrenildi.

Sonrasında Duvarenglish Şef Editörü Cansu Çamlıbel de istifasını duyurdu. Çamlıbel’in ardından şimdiye kadar istifa ettiğini duyuran bazı isimler şöyle:

Fehim Taştekin, İrfan Aktan, Bahadır Özgür, Hakkı Özdal, Aydın Selcen, Kemal Can, İlhan Uzgel, Ümit Akçay, Musa Özuğurlu, Mihdan Sağlam, Şenay Aydemir, Ayşe Çavdar, İslam Özkan, Dinçer Demirkent ve Metin Solmaz.

Ne oluyor?

Ayrılık kararlarından sonra Vedat Zencir adına Gazete Duvar’dan bir açıklama yapıldı. Açıklamanın tamamı şöyle:

Ne oluyor? Duvar kapanacak mı? Satılacak mı? Genel Yayın Yönetmeni neden görevden ayrıldı? Bundan sonra ne olacak? Duvar okurları ve çalışanlarından dün akşamdan bu yana böyle birçok soru geliyor. Gazete Duvar beş yıl önce yayın hayatına başladığında, bugün geldiğimiz noktaya gelebileceğimize bizden başka kimse inanmıyordu. Gazete Duvar’ın bugünkü başarısı iyi gazeteciliğe duyulan inancın ve muazzam bir kolektif emeğin ürünü. Geride bıraktığımız son derece verimli beş yıl için başta Ali Topuz olmak üzere gazetenin tüm yazar ve çalışanlarının büyük rolü ve katkısı vardır.

 

Kurumlar zaman zaman değişim geçirerek yeni adımlar atmalıdır. Bu, geçmişi reddetmeyi değil, tersine, onu daha da ileri taşımayı amaçlamalıdır. Bu çaba, bazen yönetim ve organizasyon bakımından yeni kararlar alınmasını gerekli kılar. Duvar’ın gerçekleri başarıyla ortaya koyan, bu nedenle de ona ciddi bir imaj ve değer kazandıran gazetecilik anlayışından taviz verilmesi, editoryal bağımsızlıktan vazgeçilmesi asla söz konusu değildir. Duvar tüm çalışanlarının ve okurlarının ümidi ve geleceğidir. Hepsinin emeğiyle ve özverisiyle bu günlere gelmiştir. Onun için de herkesin özenle koruması gereken bir kurumdur.

 

En baştan itibaren iyi gazeteciliğin kişilere değil ilkelere bağlılık temelinde mümkün olduğunu ve iyi gazetecilik ilkelerinin kurumsallaşması gerektiğini ısrarla savunduk. Gazete Duvar aynı iddiayı bugün de sürdürüyor. Okurlarımızın şimdiye kadar gösterdikleri ilgiye minnettarız ve gazetecilik adına daha iyisini yapma azmi içindeyiz. Kısa süre içinde Duvar kendisini yeni atılımlara hazırlayacak, ülkemizin ağır koşulları altında boğulmaya çalışılan gazetecilik mesleğinin güvenilir kalesi olmaya devam edecektir.

Topuz’dan yeni açıklama

Konuya ilişkin Ali Duran Topuz’dan da Twitter hesabı üzerinden şu yeni açıklama geldi:

Gazete Duvar, başından beri meslek hayatımın en heyecanlı, yorucu ve pozitif gelişmelerle dolu macerası oldu. Bunu mümkün kılan mesai arkadaşlarıma, yazarlara, okurlara müteşekkirim. Duvar’ın başarıları onların sayesindedir, hata ve kusurları bana aittir. Vedat Zencir’le ilk görüşmemi yaparken beraberinde olan mesai arkadaşlarımdan Ömer Araz’a da müteşekkirim. Canla başla işin koşullarının iyileşmesi için çabaladığına şahidim. Onun editoryal bağımsızlık eksenli tartışma neticesinde istifa ettiğini öğrendikten sonra kalamazdım.

 

Ayrılığımın sebebi, editoryal bağımsızlık denilen şeyin anlamı konusunda Vedat Zencir ile uyuşmamamızdır. Kendisine bu macerayı mümkün kıldığı için teşekkür etmeliyim, fakat editoryal bağımsızlığın ne anlama geldiği konusundaki bıktırıcı tartışmalar taşınamaz bir yorgunluk üretti. Her patron istediği gibi gazete yapma hakkına sahiptir fakat sadece finansını sağlıyor diye doğru bulmadığım gazeteciliğe razı olamazdım. Gazeteciliğin sadece haber yapmakla olup bitmediği, parayı verenin düdüğü çaldığı bir meslek olmadığı konusundaki anlayışım hiç değişmedi. Hasılı kelam işin özü editoryal bağımsızlık anlayışıdır. Olgusal ayrıntılara girmeyi gerekli bulmuyorum. Duvar’ın yoluna başarıyla devam etmesi beni ancak sevindirir. Herkese tekrar teşekkür ediyorum.

HABER MERKEZİ