Gözaltına alınan 18 ESP’liden 11’i serbest bırakıldı

Gözaltına alınan 18 ESP’liden 11’i serbest bırakıldı

ESP’ye yönelik yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 11 kişi serbest bırakıldı, yedi kişinin işlemleri ise sürüyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 10 Eylül’de “örgüte üye olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla Ezilenlerin Sosyalist Partisi’ne (ESP) yönelik operasyon gerçekleştirilmişti.

Gözaltına alınan 18 kişiden 11’i dün akşam adliyeye çıkarıldı.

Gözaltına alınan Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Genel Meclis üyesi Gökçe Otlu Talipoğlu, ESP Ankara İl Başkanı Mehmet Ali Tosun, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) Merkez Yürütme Kurulu üyesi Şükran Yaren Tuncer, SGDF üyesi Şirvan Çeliker, ETHA basın çalışanı Tunahan Turhan, “Barış İçin Akademisyenler” bildirisi imzacısı ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğretim görevlileri Sibel Bekiroğlu ve Mehmet Mutlu, ODTÜ öğrencisi Sinan Yalçın, Şule Duman, Betül Yıldırım, Emine Kaya, savcılık ifadeleri dahi alınmadan tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

ESP’lilerin ifadesi dün gece saatlerinde Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği’nde alındı. Hakimlikte ifadeleri tamamlanan Şükran Yaren Tuncer haftada iki, Gökçe Otlu Talipoğlu ve Şirvan Çeliker haftada bir defa imza atmak koşulu ile, Betül Yıldırım dışındakiler ise yurt dışına çıkma yasağı ile serbest bırakıldı.

Aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan HDP Genel Merkez çalışanı Ece Şimşek, Mustafa Bayraktar, Murat Kaçar, Gökhan Cice, Tuğçe Atasağun, Gizem Yılmazer ve Barış Can Altınok’un ise bugün adliyeye çıkarılması bekleniyor.