HDP’den Erbil açıklaması: Vekilimizin hedef haline getirilmesi provokasyondur

HDP’den Erbil açıklaması: Vekilimizin hedef haline getirilmesi provokasyondur

HABER MERKEZİ – HDP Eş Genel Başkanları Buldan ve Temelli, Erbil’de geçtiğimiz gün Türkiye Başkonsolosluğu çalışanlarına yönelik düzenlenen saldırının bir an önce aydınlatılmasını istedi. HDP ayrıca, “Bu saldırı gerekçe gösterilerek, kardeşinin adı üzerinden bir milletvekilimizin hedef haline getirilmesi de ağır bir provokasyon girişimidir” dedi.


Irak Kürdistan Bölgesi’nde, 17 Temmuz’da Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluk çalışanlarının da bulunduğu bir restorana saldırı düzenlenmişti.
Silahlı saldırıda Türkiye’nin konsolosluk çalışanı Osman Köse ile birlikte iki Irak Kürdistan Bölgesi vatandaşı da hayatını kaybetmişti.
Erbil Emniyet Müdürlüğü, bugün yaptığı açıklamayla saldırıyı düzenleyenlerden birinin kimliğini ve fotoğrafını yayınladı.
Türkiye’deki ajansların aktardığına göre yapılan yazılı açıklamada, saldırının faillerinden birinin 1992 Diyarbakır doğumlu Mazlum Dağ olduğu belirtildi.
Saldırıya ilişkin Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) de açıklama geldi.
HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli imzasıyla yayınlanan açıklamada, “Beklentimiz, bu karanlık ve pek çok soru işaretini barındıran olayın bir an önce ve herhangi bir şüpheye yer bırakılmayacak şekilde aydınlatılması, faillerinin bulunması yönündedir” denildi.
“Erbil’deki karanlık saldırı bir an önce aydınlatılmalıdır” başlıklı açıklamada, saldırı gerekçe gösterilerek, bir HDP milletvekilinin kardeşinin adı üzerinden hedef haline getirilmesine de tepki gösterildi.
Açıklama şöyle:

“Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkenti Erbil’de 17 Temmuz tarihinde Türkiye’nin diplomatik misyon temsilcisine yönelik silahlı saldırıyı sert biçimde kınıyoruz.
“Yaygınlaştırılan çatışma siyasetinin sivil yaşam alanlarına taşırılmasını, nerede olursa olsun konsolosluk çalışanlarının hedef alınması asla kabul edilemez. Kimden gelirse gelsin, partimiz bu vahim saldırının karşısındadır.
“Beklentimiz, bu karanlık ve pek çok soru işaretini barındıran olayın bir an önce ve herhangi bir şüpheye yer bırakılmayacak şekilde aydınlatılması, faillerinin bulunması yönündedir.
“Öte yandan bu saldırı gerekçe gösterilerek, kardeşinin adı üzerinden bir milletvekilimizin hedef haline getirilmesi de ağır bir provokasyon girişimidir ve asla kabul edilemez.
“Meselenin buraya vardırılmış olması da bu saldırıya ilişkin kaygı ve kuşkularımızı derinleştirmektedir. Bir kez daha vurgulayalım ki, partimiz herhangi bir şiddet olayı ile ilişkilendirilemez. Şiddet, çatışma ve savaşların karşısında barış siyasetimiz, sorunları diyalog ile çözme anlayışımız çok açık ve nettir. Kim hangi hesabı güdüyor olursa olsun, HDP barış ve çözüm siyasetinden asla vazgeçmeyecektir.
“Bu olay üzerinden hedef alınan, HDP’nin barış siyasetidir. Yapılmak istenen savaş ve şiddetin yaygınlaştırılmasıdır.
“Bu vesileyle bir kez daha şiddet, çatışma ve savaşın tahribatlarının derinleştirilmemesi ve Ortadoğu coğrafyasında demokratik müzakere arayışlarının güçlendirilmesi yönündeki çağrımızı yineliyoruz.”