HDP’ye silahlı saldırı: Saldırgan nasıl keşif yaptı, partililer ne diyor?

HDP’ye silahlı saldırı: Saldırgan nasıl keşif yaptı, partililer ne diyor?

HABER MERKEZİ – Dün HDP İstanbul il binasına silahlı saldırı düzenlendi. Saldırgan parti binası önünde 7 el ateş ederken, ölen ya da yaralanan olmadı. Yaşananların ardından saldırganın daha önce parti binasına içinde Kur’an ve Türk bayrağı olan bir kutuyla geldiği öğrenildi. Saldırı öncesi neler yaşandı, saldırganın ifadeleri nelerdi, partililer ne diyor?


HDP’nin İstanbul Beyoğlu’ndaki il binasına dün silahlı saldırı düzenlenmişti.
Saat 15.00 sularında bina önüne giden ve isminin Mehmet Salih Kıstak olduğu öğrenilen kişi önce havaya 7 el ateş etmiş, ardından HDP ile aynı sokakta bulunan İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne gitmişti.
HDP’nin şikayetçi olduğu saldırgan İl Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltında tutuluyor.
HDP çalışanları, saldırganın iki gün öncesinde içinde Kur’an ve Türk bayrağı olan bir kutuyla parti binasına gelip, ısrarla il eşbaşkanıyla görüşmek istediğini anlattı.
Mezopotamya Ajansı’ndan Ferhat Çelik’e konuşan HDP’li Sultan Abul, saldırganın Pazartesi günü il binasına geldiğini söyleyerek, şunları anlattı:
img

“Saldırgan buraya geldi ve il başkanlarını görmek istediğini söyledi. Ben de toplantıda olduklarını söyledim. Bana toplantının ne zaman biteceğini söyledi. Ben de belli olmadığını söyledim.
“Salona buyur ettim. Geldi oturdu, çay verdim, çayını içti. Bana çayın güzel olduğunu ama kahve de istediğini söyledi. Ben de kahve yaptım verdim. Onu da içti. Israrla başkanı görmek istediğini söyledi.
“Elinde bir kutu vardı ve içinde bayrak ve Kur’an olduğunu, onu başkanlara getirdiğini söyledi.
“Yaklaşık iki saat oturdu. İlk başta onunla Kürtçe konuştum. Ama bana Kürtçe bilmediğini Türk olduğunu ve AKP’li olduğunu söyledi. Ben de ‘İster AKP’li ister CHP’li ister HDP’li bizim için fark etmez’ dedim.
“Ardından yukarı çıkarak arkadaşlara böyle birinin geldiğini söyledim. Onlar da geldiler onu yukarı çıkardılar.
“Bugün geldi silah sıktı ama sanki hiçbir şey yapmamış gibi elini kolunu sallayarak çekip gitti. Bize yakın karakol var. Karakolun oraya kadar da gitti. Kimse ne yaptın diye söylemedi. Arkadaşımız gitti polislere durumu anlattı, tutun dedi. Öyle gözaltına alındı.”

img
Pazartesi günü Sultan Abul’un şüpheli şahsın parti binasına geldiği bilgisini verdiği parti yöneticilerinden Mehmet Tayyip Aslan ise aşağıya inip gelen şahısla görüştüklerini söyledi.
Şahsın “Kayseri’den geldim” dediğini aktaran Aslan, “Saldırgan daha önce başkalarıyla HDP hakkında konuştuğunu onların ‘HDP’ye bir parça girersin bin parça çıkarsın’ dediklerini söyledi. Biz de HDP’nin böyle olmadığını, HDP’nin tüm Türkiye’de yaşayan halkların sesi olma iddiasında olduğunu söyledik” diye belirtti.

“Şahsa çay ikram ettik, çay içerken o esnada bir poşetin içerisinde bir kutuyu gösterdi. Kutunun içerisinde bir tane Kuran-ı Kerim bir tane de Türk bayrağı vardı ve bize getirdiğini söyledi. Biz de ‘Sen bize getirdiysen biz de senin hediyeni kabul ediyoruz’ dedik ve teşekkür ettik.
“Kendisine ne bayrakla ne de Kuran-ı Kerim’le herhangi bir sorunumuzun olmadığını söyledik. Sohbetimizde genellikle bizi polemiğe çekmeye çalışıyordu.
“Biz de bizim siyasi bir parti olduğumuzu, bizim Türkiye’de ne Kürdü, ne Türkü, ne Çerkezi ne de Alevisiyle bir derdimizin olmadığını, toplumsal bir yapıya sahip olduğumuzu, toplumun her kesimini temsil eden ve Türkiye’nin sesi olmaya çalıştığımızı vurguladık.
“Israrla il eşbaşkanlarıyla görüşmek istedi. Başkanlarımızın toplantıda olduğunu belirttik. 2 saate yakın oturdu. Şahsı yolcu ederken bize teşekkür etti.
“‘Sizin böyle olduğunuzu bilmiyordum. Sizi böyle anlatmıyorlardı’ dedi. Biz de HDP’nin kendisine yanlış anlatıldığını ifade ettik. Ondan sonra çekip gitti.
“Arkadaşlarımız Salı günü şahsın tekrar çay içmeye geldiğini söylüyor. Bu, şahsın karanlık güçler tarafından bu eylemi gerçekleştirmek için gönderildiğini ve hazırlıklı geldiğini gösteriyor. Ama bize Kayseri’den geldiğini söylüyor.
“Kayseri’den gelse bile bunun bilinçli bir eylem olduğunu, Türkiye halklarını ve HDP kitlesini birbirine karşı getirmeye çaba gösteren anlayışın, bir zihniyetin sonucunu olduğunu söyledik.”

img
Partilerine dönük daha önce buna benzer provokasyonların çokça yaşandığını hatırlatan HDP İl Eşbaşkanı Erdal Avcı, bunlar sonucunda yaşamını yitirenlerin olduğunu söyledi.
Bu provokasyonların bireysel olmadığını, bir devlet politikası olduğunu vurgulayan Avcı, “Bu saldırının da iktidarın muhalefeti bastırmak için belirli çevreler tarafından hazırlanan bir plan olduğunu biliyoruz” dedi.
Saldırının kendilerini yıldırmak, parti üyeleri ve çalışanları üzerinde bir korku yaratmak ve onları caydırmak için yapıldığını ifade eden Avcı, “Öteden beri uygulanan bir politika sonuç vermeyecektir” diye konuştu.

“Bunlar faydasız, nafile ve ülkenin sürekli gerilmesine, şiddet ortamından kurtulmamasına dönük çok kirli bir savaş politikasıdır. Bu saldırı aynı zamanda son dönemlerde iktidarın ve yetkililerin partimizi sürekli hedef haline getirmesinden kaynaklanan bir saldırıdır.
“Siyasi iktidarın partimizi hedef haline getirmesi aslında bizim çok doğru yolda olduğumuzu, doğru sözler söylediğimizi, doğru politikalar ürettiğimizin de bir kanıtıdır. Çünkü meyve veren ağaç taşlanıyor.
“Saldırıyla bizi durdurmaya çalışıyorlar ama bizler bütün çalışmalarımıza ara vermeden sürdüreceğiz. Bu şahıs hakkında suç duyurusunda bulunduk. Bu tip saldırıların bizi çalışmalarımızdan caydıracak ne gücü var ne de bizim buna niyetimiz var.”