Hız konusunda defalarca uyarı yapılmış

Hız konusunda defalarca uyarı yapılmış

Şırnak İdil’deki mahalle sakinlerinin, zırhlı araçların çok hızlı kullanıldığına dair yetkilileri defalarca uyardığı ancak bu dikkate alınmadığı için Miraç Miroğlu’nun yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı Turgut Özal mahallesinde 3 Eylül’de zırhlı aracın çarpması sonucu 7 yaşındaki Miraç Miroğlu yaşamını yitirdi.

Zırhlı araçların daha önce de mahalle içerisinde hız yaptığını belirten yurttaşlar, bu nedenle defalarca yetkililere şikayette bulunduklarını söyledi.

Mezopotamya Ajansı’ndan Zeynep Durgut’a konuşan mahalleliler, defalarca ilçe kaymakamlığına giderek, zırhlı araçların mahalle içerisinde hız yaptıklarına dair şikayette bulunduklarını ancak bunun dikkate alınmadığını ifade etti.

Mahalle sakinleri, şikayetlerinin esas alınmaması nedeniyle böyle bir olayın meydana geldiğini belirtti.

Mahalle sakinlerinden Ayşe Şen, şikayetlerinin her defasında kulak ardı yapıldığına dikkat çekerek, şöyle konuştu:

Yetkililere zırhlı araçları kullanan polislerin çok süratli araç kullandıklarını söyledik. Bu kazadan önce bütün mahalleli bu konuda şikayetlerini dile getirmişti. Ama bir sonuç alamadık. Çocuklarımız okula gidiyor, sokaklara çıkıyor. Zırhlı araçların artık mahallemizden geçmesini istemiyoruz.

Mahalle sakinlerinden Esmer Çağında da zırhlı araçlar nedeniyle mahallede kimsenin güvende olmadığını kaydederek, gerekirse bundan sonra zırhlı araçların mahalle içinden geçmemesi için imza kampanyası başlatacaklarını söyledi:

Sadece kendi çocuklarımız için değil mahallenin bütün çocuklarının güvenliği için geçmelerini istemiyoruz. Sokaklarımızdan geçmesinler, istemiyoruz. Sokaklarımızda ne işleri var? Bu sokakların çocukların oyun alanları olduklarını bilmiyorlar mı? Çocuklarımız sahipsiz değiller. Bize, ‘Çocuklarınız sokaklarda ne yapıyor’ diye soruyorlar. Bunu sormaya hakları yok. Onların da çocukları var. Neden her seferinde Kürt çocukları katlediliyor? Biz bu durumu şikayet etmiştik. Ama bu şikayetimiz esas alınmadığı için de hiçbir bir tedbir alınmadı.

HABER MERKEZİ