İbadi ‘memnun’: Bağımsızlık rafa kalktı, Bağdat Erbil’e bütçe verecek

İbadi ‘memnun’: Bağımsızlık rafa kalktı, Bağdat Erbil’e bütçe verecek

HABER MERKEZİ – Irak Başbakanı İbadi, dün Kürdistan Bölgesi’nin “Irak Yüksek Mahkemesi’nin aldığı “bağımsızlığımızı engelleyici karara saygı duyuyoruz” açıklamasından ‘memnun’ olduğunu belirtti. İbadi ayrıca tartışma konusu olan Kürdistan Bölgesi’ndeki memur maaşlarının Bağdat hükümeti tarafından ödeneceğini de söyledi.

Irak Yüksek Mahkemesi, Irak Kürdistan Bölgesi’nde 25 Eylül’de yapılan ve yüzde 93.2 ile ‘evet’ oyu çıkan bağımsızlık referandumu ile ilgili, Irak Başbakanı Haydar el İbadi’nin yaptığı iptal başvurusu üzerine, ‘Anayasada hiçbir bileşenin ayrılma hakkının olmadığı’ kararı almıştı.

Dün Kürdistan Bölgesi, Irak Yüksek Mahkemesi’nin bağımsızlığı engelleyici kararına ‘saygı duyduğunu’ açıklamış, açıklamada ayrıca, “Anayasa’nın hiçbir maddesi, herhangi bir bileşenin ayrılmasına izin vermiyor” denilmişti.


Erbil, Bağdat’ın referandumu iptal kararına ‘saygı duyuyor’: Anayasa ayrılığa izin vermiyor


İbadi Erbil’in kararından memnun

Başkent Bağdat’ta düzenlediği basın toplantısında konuya değinen Irak Başbakanı Haydar İbadi, Erbil yönetiminin geri adım atmasını ‘memnuniyetle’ karşıladığını belirtti.

İbadi, “Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nden anayasanın uygulanması ve sınır kapılarının yönetilmesine ilişkin bize yardım etmesi istiyorum. Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin yaptığı açıklamayı olumlu karşılıyorum” dedi.

Ayrıca İbadi, Bağdat Hükümeti’nin Kürdistan Bölgesi’ndeki memur maaşlarının da ödeneceğini söyledi.

Ne olmuştu?

Yüzde 93 ‘Evet’ ile sonuçlanan 25 Eylül’deki bağımsızlık referandumunun ardından Irak merkezi hükümeti ile Kürdistan Bölgesi arasında tırmanan gerilim Kerkük’te çatışmaya dönüşmüştü.

Kerkük’e Haşdi Şabi ile birlikte ilerleyen Irak ordusu, Peşmerge’nin çekilmesiyle kentte denetimi eline almıştı.

Yaşananların ardından Mesud Barzani, siyasi rakiplerini suçlamış, muhalif Goran ise Barzani’nin istifasını istemişti.

Gelişmeler üzerine Barzani 1 Kasım itibarıyla süresi dolan başkanlık görevine devam etmek istemediğini açıklamıştı.

Barzani devamla da istifa ettiğini duyurmuştu.

Son olarak Irak Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani, Bağdat’ın yüzde 17’lik bütçe payını göndermesi durumunda bölgenin tüm gelirlerini teslim etmeye hazır olduklarını açıklamıştı.