İBB’den İstanbul’a sağanak ve su baskını uyarısı

İBB’den İstanbul’a sağanak ve su baskını uyarısı

HABER MERKEZİ – İstanbul Büyükşehir Belediyesi yaptığı açıklama ile kentte 2 gün boyunca sağanak beklendiğini belirterek, su baskınlarına karşı yurttaşlara uyarıda bulundu.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Perşembe gününe kadar 2 gün boyunca kentte sağanak yağışın etkili olacağını açıkladı.
Meydana gelebilecek su baskınlarına karşı gerekli tedbirlerin alındığı belirtilen açıklamada, yurttaşlara uyarıda bulunuldu.

“Meteorolojik verilere göre, İstanbul’da perşembe gününe kadar aralıklarla sağanak yağmur riski bulunuyor. İBB, yağış nedeniyle meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı tedbirlerini aldı. Vatandaşlar da ani yağmur ve su baskını riskine karşı uyarılıyor.”

İBB’nin, Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve İBB Afet Koordinasyon Merkezi’nin verilerine dayandırarak yaptığı açıklamada şöyle denildi:

“İlerleyen saatlerde bulutlanmanın artması, havada parçalı yer yer çok bulutlu bir gökyüzünün hakim olması beklenirken, önümüzdeki 2 gün boyunca aralıklı yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağmur geçişlerinin yaşanacağı tahmin ediliyor.”
“Hafta boyunca sıcaklıkların mevsim normalleri civarında 29-32 derece aralığında seyretmesi, hafta ortasına kadar (Perşembe) havada yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağmur geçişlerinin yaşanabileceği tahmin ediliyor. İBB ekipleri, ani ve kuvvetli yağan yaz yağmurlarının yollarda göllenme ve kot seviyesinin altında kalan yerlerde su baskını hadiselerine neden olmaması için tedbirlerini aldı. Vatandaşlar da su baskınlarına karşı dikkatli olmaları konusunda uyarılıyor.”