İran rejimi bir Kürdü daha idama mahkum etti

İran rejimi bir Kürdü daha idama mahkum etti

HABER MERKEZİ – İran rejimi, Kürt siyasetçi Mihyedin İbrahim’e verilen idam cezasının resmi duyurusunu yaptı.


İran Kürdistanı İnsan Hakları Örgütü, İran’ın Urmiye Devrim Mahkemesi 2. Şubesi’nin idam cezasına mahkum ettiği Kürt siyasi tutuklu Mihyedin İbrahim’e verilen idam cezasının onaylanarak bugün resmi duyurusunun yapıldığını açıkladı.
Urmiye eyaletine bağlı Şino şehrinde 2017’nin Ekim ayından beri tutuklu olarak yargılanan siyasetçi Mihyedin İbrahim’e, yerel mahkeme geçtiğimiz ay idam cezası vermişti.
RojNews’in haberine göre Urmiye eyaletinde geçtiğimiz ay görülen duruşmanın ardından verilen idam cezası bugün resmi olarak da açıklandı.
İran Devrim Muhafızları tarafından gözaltına alındıktan sonra tutuklanan İbrahim, halen Urmiye Cezaevi’nde tutuluyor.

2017’de kardeşi öldürülmüştü

40 yaşında olan Mihyedin İbrahim, siyasi faaliyetleri nedeniyle 2010 yılında İran Devrim muhafızları tarafından yakalanarak 14 ay tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılmıştı.
İdam mahkumu Mihyedin İbrahim’in kardeşi Nuretin İbrahim de 2017 yılında İran sınır görevlileri tarafından sırtındaki yükle sınırı geçmeye çalışırken öldürülmüştü.

Panahi ile Muradi kuzenler idam edilmişti

İran rejimi geçtiğimiz günlerde Kürt aktivist Ramin Hossein Panahi ile yine Kürt kuzenler Zanyar Muradi ve Lokman Muradi yi idam etmişti.
Af Örgütü’nün rakamlarına göre İran’da sadece 2017 yılında 507 kişi idam edildi.