İstanbul’da sağanak ve fırtına: Çatılar uçtu, evleri su bastı; yeni uyarı var

İstanbul’da sağanak ve fırtına: Çatılar uçtu, evleri su bastı; yeni uyarı var

HABER MERKEZİ – İstanbul’da gece saatlerinde etkili olan gök gürültülü sağanak ve fırtına nedeniyle evlerin çatısı uçtu, ağaçlar devrildi ve evleri su bastı. Maddi hasar meydana gelirken, can kaybı ve yaralanma olmadı. Öte yandan öğle saatlerinde ara veren yağışın akşam saatlerinde tekrar etkili olması bekleniyor.


İstanbul’da dün gece saatlerinde başlayan gök gürültülü sağanak ve fırtına, bugün öğle saatlerine kadar etkisini gösterdi.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, yağmur ve fırtınanın saat 02.00’den itibaren saatlerinde özellikle Boğaz çevresindeki Beşiktaş, Beykoz, Üsküdar, Sarıyer, Beyoğlu ve Fatih’te etkili olduğu kaydedildi.
En yoğun yağışın ise Beylikdüzü Haramidere ve Güngören Davutpaşa bölgelerinde görüldüğü aktarıldı.
Açıklamada, Kadıköy, Tuzla, Kartal, Maltepe, Ümraniye, Sultanbeyli, Şile, Kağıthane, Bayrampaşa, Güngören, Bakırköy, Beylikdüzü, Büyükçekmece ve Çatalca ilçelerinde de şiddetli yağmur ve rüzgarın gece boyunca sürdüğü ifade edildi.
Sağanak ve fırtına nedeniyle İstanbul genelinde 18 evin çatısının uçtuğu, 32 ağacın devrildiği ve 28 evi su bastığı bildirildi.
Maddi hasar meydana gelirken, can kaybı ve yaralanma olmadı.

Akşam saatlerinde tekrar yağış bekleniyor

Öte yandan açıklamada, “Yağışla birlikte kuzeyli yönlerden (Karayel-Poyraz) kuvvetlenen rüzgâr nedeni ile dün 30 dereceler civarında seyreden hava sıcaklıkları 8-10 derece azalarak mevsim normallerine geriledi” denildi.
Öğle saatlerinden itibaren ara veren yağmurun akşam saatlerinden itibaren yeniden etkili olması beklendiği belirtilirken, Pazar günü de sürmesi beklenen yağışın Pazartesi gününden itibaren İstanbul’u terk edeceği ifade edildi.
Hava sıcaklığının ise önümüzdeki hafta boyunca gece 14-16, gündüz 19-23 derece civarında olacağı belirtildi.