Kayyum Ermeni mezarlığının üzerine tuvalet yaptırdı

Kayyum Ermeni mezarlığının üzerine tuvalet yaptırdı

HABER MERKEZİ – Van’ın Edremit Belediyesine atanan kayyum tarihi höyüğün ve Ermeni mezarlığının üzerine tuvalet yaptı. Mezarlıktan çıkan kemikler ise etrafa saçıldı.

Van’ın Edremit Belediyesi’ne atanan kayyum 1’inci Dereceden Sit Alanı ilan edilen Ermeni Mezarlığı ve Dilkaya Höyüğü üzerine tuvalet, otopark ve soyunma kabinleri yaptırdı.

Dihaber’in haberine göre bölgeye halk plajı yapıldığı ve bu esnada koruma altına alınmayan höyüğün tahrip edildiği, mezarlıktan çıkan onlarca kemiğin etrafa saçıldığı belirtildi.

Haberde halk plajı yapılan alanda, sahile doğru ilerlerken erkeklere ayrılan bölümün sağ tarafında topraktan çıkmış onlarca kemik ile karşılaşıldığı aktarılıyor.

Dilkaya’da yaşayan 65 yaşındaki Vahdettin Koçgürbüz, eskiden köy statüsünde olan mahallenin Ermenilere ait olduğunu, plajın yapıldığı alanın da mezarlık olduğunu ifade etti.

“Mezarlığın üzerine plaj hele ki tuvalet hiç yapılmaz”

Koçgürbüz ünlü Ermeni Ressam Arshile Gorky’nin doğduğu yer olan bu köyün tarihi bir köy olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

Burası aslında Ermenilerin topraklarıdır. 1984 yılında burada kemik toplamaya da geldiler. Bugün hala burada mezarlıktan kemikler çıkıyor. Buraya plaj yapılması doğru değil. Ne olursa olsun hangi ırk olursa olsun, bir mezarlığın bulunduğu yere plaj yapılmaz. Hele ki üzerine tuvalet hiç yapılmaz.

“İnsan kemikleri üzerine eğlence olmaz”

Bölgede yaşayan yurttaşlardan Abdulkerim Onat ise tuvalet, kabin ve otoparkın yapıldığı alanın mezarlık ve höyük alanı olduğunu dile getirdi.

Bu duruma içlerinin el vermediğini ifade eden Onat, şöyle devam etti:

Bunların altında Ermenilerin kemikleri bulunuyor. İnsan kemikleri üzerine eğlence olmaz. Eskiden atalarımız bizlere burada yaşananları anlatıyordu. Ancak o dönemi hatırlayanların birçoğu öldü. Yaşayanlar ise çok yaşlı olduğundan pek anlatamıyorlar.

‘Kafatasındaki ilk ‘pencere açma ameliyatı’ burada yapıldı’

Koruma tedbirinin alınmadığı bölgede, defineciler tarafından yapılan kazılarla delik deşik edilmiş höyük, 1984 yılında Ege Üniversitesi, Van Müzesi ve Van Bölgesi Tarih ve Arkeoloji Araştırmaları Merkezi’nin ortak çalışma alanı olmuştu.

Çalışma sonucunda, MÖ 3 bin yılından Ortaçağ’a kadar yerleşim alanı olarak kullanılan Dilkaya Höyüğü’nde birçok tarihi bulguya ulaşılmıştı. Höyük etrafında Urartu dönemine ait 24 urme mezar ortaya çıkmıştı.

Yapılan kazılarda insan iskeletlerine ait kafatasındaki “pencere açma ameliyatı” da ilk burada yapılmıştı.

Açılışı Van valisi ile kayyum yapmıştı

Plajın açılışı, 23 Temmuz’da Van Büyükşehir Belediyesi’ne atanan kayyum Vali Murat Zorluoğlu ve Edremit Belediyesi’ne atanan kayyım Atıf Çiçekli’nin katılımıyla yapılmıştı.

Söz konusu plaj ana akım medyada “Burası Antalya Değil Van” başlığıyla servis edilmişti.