Kriminal Büro’dan ‘U dönüşü’: Kurkut doğrudan değil seken kurşunla öldürülmüş

Kriminal Büro’dan ‘U dönüşü’: Kurkut doğrudan değil seken kurşunla öldürülmüş

HABER MERKEZİ – Mahkemeye sunulan ilk raporunda sanık polisin Kemal Kurkut’u doğrudan hedef alarak ölümüne sebep olduğu tespitinde bulunan Ulusal Kriminal Büro, hazırladığı ikinci raporda ise Kurkut’un yerden seken mermiyle öldürüldüğünü iddia etti. Büro, raporunda failin polis Y.Ş. olduğu tespitini de yineledi.


Diyarbakır Newrozu’nun kutlandığı Newroz Parkı’na gelmek isterken üzeri yarı çıplak olmasına rağmen “canlı bomba şüphesi” iddiasıyla polisin açtığı ateşle vurularak öldürülen Kemal Kurkut cinayetine ilişkin davanın görüldüğü Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nin yenisini hazırlaması için ilk raporu iade ettiği Ulusal Kriminal Büro, hazırladığı ikinci raporda ilk raporunun aksine Kurkut’un yerden seken mermiyle öldürüldüğünü savundu.
Ulusal Kriminal Büro, ilk raporunda Kurkut’un doğrudan ateşle; ikinci raporunda seken mermiyle öldürüldüğü tespitindeki farklılığı, ilk raporda zanlının tespitinin hedeflendiğini, mahkemenin mermi çekirdeği, mermi gömleği, otopsi raporu sonuçları ve diğer bulguları göndermemesinden kaynaklı olmasına bağladı.

Atış şekli ve zamanı tespit edildi

Silah atışının 013726 seri nolu silahla yapıldığını kesinleştiren Ulusal Kriminal Büro, atış şeklinin ve zamanın söz konusu raporlarıyla kesin bir şekilde tespit edildiğini vurguladı.
Diyarbakır Kriminal Polis Laboratuarı’nın önce atış yapılan silahı yanlış tespit ettiğini, tekrardan talep edilen inceleme sonucu hatasını düzelttiğini aktaran Ulusal Kriminal Büro, TRT Bilirkişi’nin düzenlediği raporda başka bir polisi işaret ettiği, o polisin ateş ettiği sırada olayın bitmiş olduğunu kaydetti.
Bir resmin alındığı makine tarafından veri tabanında makine türünün, cinsinin özelliklerinin yanı sıra tarih, saat, dakika ve saniye bildiren verilerin tespitinin yer aldığı METADETA’sının bulunduğuna da dikkat çeken Ulusal Kriminal Büro, atış zamanını tespit edilmesinde METADETA’nın kullanılmasıyla hazırlandığını aktardı.
Kemal Kurkut’un zanlı Y.Ş. tarafından vurulduğunu kesin bir dile aktaran Ulusal Kriminal Büro, Kurkut’un Y.Ş.’nin ilk atışıyla yerden seken ve sol koluna girip çıktıktan sonra sol memesinin altından vücuduna girmesiyle vurulduğu değerlendirmesinde bulundu.
Ulusal Kriminal Büro’nun ikinci raporunda varılan sonuçlar ise şu ifadelerle anlatıldı:

“Daha önce Ulusal Kriminal Büro tarafından hazırlanan raporda belirtildiği üzere ateş açan kişi Y.Ş.’dir.
“Diyarbakır 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin ikinci isteminde, kesin olarak nasıl vurulduğu konusu çalışılmış, sonuçta maktulün Y.Ş.’in tabancasından çıkan ilk atışla kesinlikle yerden sekme sonucu maktulün koşu anındaki kol pozisyonuna göre merminin önce sol koluna girip çıkma, sonra sol pektoral kot kısmına isabet etme şeklinde ölümcül yaralandığı anlaşılmıştır.
“Ulusal Kriminal Büro’nun deşifre videosunda yapılan derin incelemede deşifre saatiyle 5’inci saniyenin 25’inci salisesinde görüleceği üzere zanlının silahından çıkan merminin yere çarpması suretiyle 130 derecelik açı ile parçalanarak gömlek ve nüve halinde maktule ulaşmış olup, tabancanın gez, göz, arpacık ve maktulün ölümcül giriş yeri hedeflenerek ateşlenmemiş olduğu görülmüştür.”

Ulusal Kriminal Büro’nun hazırladığı ve 28 Şubat’ta görülen davanın duruşmasında okunan ilk raporda Kemal Kurkut’un hedef gözetilerek doğrudan açılan ateşle vurulduğu kaydedilmişti.


Ulusal Kriminal Büro’nun ilk raporu: Sanık polis Kurkut’u doğrudan hedef almış


Ne olmuştu?

Kurkut, Diyarbakır’da katıldığı 2017 yılı Newroz kutlaması sırasında, polisler tarafından açılan ateş sonucu hayatını kaybetmişti.
Olayın akabinde açıklama yapan Diyarbakır Valiliği, öldürülen Kurkut’un “canlı bomba olduğu şüphesiyle” vurulduğunu açıklamıştı.
Ancak olayın ertesi günü, KHK ile kapatılan dihaber’in vurulma anına dair servis ettiği fotoğraflar gerçeği açığa çıkarmış, Diyarbakır Valisi, Emniyet’in verdiği bilgiler doğrultusunda açıklama yaptığını ve bu nedenle “üzüntü duyduğunu” belirtmişti.
Fotoğrafların yayınlanması ardından Y. Ş. ve O.M. isimli polisler gözaltına alınmıştı. Bu isimlerden O.M. savcılık tarafından serbest bırakılmıştı.
Kurkut’un ölümüne yol açan kurşunların kendi silahından çıktığı tespit edilen polis memuru Y.Ş. ise tutuklanma talebiyle sevk edildiği Sulh Ceza Hâkimliği tarafından “adli kontrol şartıyla” serbest bırakılmıştı.
Savcı, serbest bırakılan Y.Ş.’nin tutuklanması için itirazda bulunsa da hakimlik itirazı reddetmişti.
Cinayet ile ilgili başlatılan idari soruşturma kapsamında açığa alınan polislerden Y.Ş., 3 ay sonra görevine iade edilmişti.
Olaydan sonra basın ve protokol girişindeki zırhlı polis araçları ve çevrede bulunan sitelerin güvenlik kameralarının görüntüleri toplanarak incelemeye alınmıştı.
Gazetecilerin gözleri önünde işlenen cinayete dair iddianame ise Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ancak 7 ay sonra hazırlanmıştı.
Sanık polis Y.Ş.’nin “Olası kastla öldürme” suçundan müebbet hapisle cezalandırılması talebinde bulunulan iddianame, Diyarbakır 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmişti. Diğer polis O.M. hakkında ise takipsizlik kararı verilmişti.
Açılan davanın duruşmalarında da sanık polisin tutuklanması talebi mahkeme tarafından her seferinde reddedilmişti.
Adli Tıp Kurumu hazırladığı raporda Kurkut’un ölümünün, sert zemine çarpan merminin vücuda girmesinden kaynaklandığını ileri sürülmüş, merminin balistik incelemesi ise yapılmamıştı.


Karınca, Mezopotamya Ajansı