Mardin kayyumundan ‘hediye’ açıklaması

Mardin kayyumundan ‘hediye’ açıklaması

HABER MERKEZİ – Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İçişleri Bakanı Soylu’nun da aralarında bulunduğu bazı siyasilere verilen 600 bin TL’lik hediyelere ilişkin açıklama yapan kayyum yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi, hediyelerin “devlet büyükleri” ile gelen heyetlere alındığını ileri sürdü. Bakan Soylu’ya herhangi bir hediyenin verilmediği ileri sürülen açıklamada, Soylu’nun belediyeyi hiç ziyaret etmediği de ifade edildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından ikinci kez Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum olarak atanan Vali Mustafa Yaman, birinci kayyum dönemi olan 2017’de AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a 136 bin, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya 40 bin ve bazı bakanlara da binlerce liralık hediye aldığına ilişkin belgelerle ilgili açıklama yaptı.
Belediyenin Twitter hesabından yapılan açıklamada, haberlerin “asılsız” olduğu iddia edilerek, hediyelerin “devlet büyükleri” ile gelen heyetlere alındığı belirtildi.

“İlimizi ziyaret eden Devlet Büyüklerimize hiçbir zaman kişiye özel hediye takdimi olmamıştır. Şehrimizi ziyaret eden Devlet Büyüklerimizle birlikte gelen heyetlere ilimizde üretilen ve şehrimizin kültürünü ve tarihini sembolize eden tanıtan sembolik hediyeler verilmiştir. Ayrıca adı geçen işyeri sahibinin babasının Daire Başkanı yapıldığına ilişkin yalan haberler yer almıştır. M. Ata Altun isimli personel emeklidir ve hakkında yeni bir işlem yapılmamıştır.”

“Devlet büyükleri” ve Bakan Soylu’ya herhangi bir hediyenin verilmediği ileri sürülen açıklamada, Soylu’nun belediyeyi hiç ziyaret etmediği ifade edildi.

“Terörle Mücadele gelinen son noktada güven ve huzur ortamı sağlanmıştır. İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ilimizde yapılan terörle mücadele ve operasyonlar ile huzur sağlanan ve vatandaşlarımızın yüzünün güldüğü ortamda esnaf ziyaretleri yaparak vatandaşlarımız ve esnaflarımızla bir arya gelmiştir. İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun yaptığı bir esnaf ziyaretinin kullanılması ahlaksızlıktır.”

Kayyum döneminde yapılan tüm işlemlerin Sayıştay, adli makamlar ve İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu Başmüfettişleri tarafından denetlendiği ileri sürülen açıklamanın devamında şunlar belirtildi:

“Çıkan haberlerde dikkat çeken hususun, Mardin ve bölgede yapılan terörle mücadele ve terörün önlenmesine yönelik yapılan faaliyetleri engellemeye çalışma, huzur ve güven ortamına bozmaya yönelik algı oluşturma ve teröre destek verenleri yeniden cesaretlendirmeye yönelik olduğudur. Şu bilinmelidir ki: Mardinli hemşerilerimiz kimin ne olduğunu çok iyi bilmekedir; terör kültürü öldürür, çocuk öldürür, karekter suikastçili de yapar.”

Kayyum ‘hediyesi’


 
Mardin Büyükşehir Belediyesi Kayyumu Mustafa Yaman’ın, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve aralarında İçişleri Bakanı Soylu ile aralarında bazı bakanlara aldığı hediyelerin faturaları basına yansımıştı.
DW Türkçe’den Tunca Öğreten’in haberine göre, Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne ikinci defa kayyum olarak atanan Yaman, kayyum olarak görev yaptığı önceki dönemde, Mardin’deki Fırat Silver isimli gümüşçüden Cumhurbaşkanı Erdoğan için 3 Mayıs 2017’de 136 bin 946 lira 73 kuruşluk hediye almıştı. İçişleri Bakanı Soylu içinse aynı firmadan alınan hediyenin bedeli 39 bin 883 lira 45 kuruştu.

Soylu: Biz mütevazı insanlarız, abartılı masrafımız olmaz

İçişler Bakanı Süleyman Soylu, Mardin’de kayyumun kendisine binlerce liralık hediyeler verdiğine ilişkin ortaya çıkan belgelere dair Hürriyet gazetesinden Ahmet Hakan’a konuştu.
Soylu, böyle bir hediye almadığını savunarak, “Biz mütevazı insanlarız. Bizim öyle abartılı masrafımız olmaz. Bunun araştırılması için talimat verdim” diye konuştu.

Belediyenin borcu 620 milyon lira

Kayyum Yaman’ın 2016 ile 2019 yılları arasında görevde olduğu süreçte yaptığı harcamaları ilk kez Ahmet Türk gündeme getirmişti. Artı TV’ye mülakat veren Türk, ellerinde Yaman’ın yüz binlerce liralık hediye aldığına dair belgeler bulunduğunu söylemişti.
Belgelere göre kayyum Yaman yönetimindeki belediyenin, 620 milyon lira borcu, kasasındaysa yalnızca 93 milyon lira nakit parası bulunuyor.


“Yolsuzlukların belgeleri ortada”

#SuçBudur diyen HDP soruyor: 2 yılda ne kadar kadayıf yiyebilirsiniz?

Soylu ‘kayyum hediyelerine’ dair konuştu: Hediye almadım, bizim abartılı masrafımız olmaz