Neden kendini yakmak istediğini mektubunda anlatmış: Adalet güçlünün yanındaymış

Neden kendini yakmak istediğini mektubunda anlatmış: Adalet güçlünün yanındaymış

HABER MERKEZİ – Emekli maaşına el konulduğu için kendini yakmak isteyen Recep Peker’in eyleminden önce kaleme aldığı mektup ortaya çıktı. Peker bu mektubunda ‘7 sene süründürüldüğünü’ ve kendini yakacağını anlatırken, “Aç kaldım, adaletten umudumu kesmemiştim, ama adaletin gücü olanın yanında olduğunu anladım” diyor.


11 Eylül’de Ankara Kızılay’da, 59 yaşındaki Recep Peker üzerine benzin dökerek kendini yakmak istemişti.
Peker’in ‘ekonomik sıkıntılar’ nedeniyle bedenini ateşe verdiği haberlere yansımıştı.
Sözcü’den Veli Toprak, Peker’in eyleminden önce kaleme aldığı iki sayfalık mektubuna ulaştı.
Peker bu mektubunda kendini yakacağını anlatırken, “Aç kaldım, adaletten umudumu kesmemiştim, ama adaletin zenginin gücü olanın yanında olduğunu anladım” diyor.
İşte kendini yakan Peker’in o mektubu:

“Ziraat Bankası Sincan Şubesi’nden ihtiyaç kredisi çekmiştim. Kredi çekerken zorunlu 750 TL’lik kredi kartı verdiler, evim olmadığı için harcamak zorunda kaldım. Kartın ekstresi geldi 100 TL. Benim 80 liram vardı, onu yatırdım. Zaten maaşım 550 TL.
“2013 tarihinde maaşımın tamamına el konuldu. 5 ay boyunca açlığa mahkûm edildim.
“Tüketici Mahkemesi’ne dava açtım. Mahkeme bir sene sürdü. İcra Müdürlüğü’ne dava açtım. Fakat 30. gün olduğu halde dosyayı işleme koymadılar.
“Tüketici Mahkemesi dosyayı tekrar Yargıtay’a gönderdi. Yedi sene sonra beni Tüketici Mahkemesi’ne çağırdılar. ‘Eksik evrak’ dediler ve bir kağıt imzalattılar. Bana bir üst mahkemeye dava açmayacağıma dair imza attırmışlar.
“3 gün sonra Yargıtay davamı tekrar reddetti. Sebebini birine sorduğumda bütün emeklilere emsal teşkil ettiğimden davanın aleyhime olmayacağını söyledi.
“Şimdi ben soruyorum; adalet bunun neresinde? Tek bir çarem kaldı Sayın büyüklerim. Allah’a ant olsun ki, Yargıtay’ın önünde kendime benzin döküp yakacağım. Ben bir kere yanarım. Bu davanın çıkmaması için kimlerin parmağı varsa Allah’ın gazabı üstlerine olsun.
“Tek güvendiğim adalet yokmuş. 7 sene süründürdüler. Ama ayakkabı kutularındaki paraları bizim değil FETÖ’nün kumpası dediler ve faiziyle birlikte geri aldılar. Bense 7 sene çile çektim, aç kaldım ama adaletten umudumu kesmemiştim. Adaletin zenginin gücü olanın yanında olduğunu anladım. Adalet beni bitirdi, diyeceklerim bu kadar…”

Ankara’da bir kişi ekonomik sıkıntılar nedeniyle bedenini ateşe verdi