ODTÜ’de Aslı Erdoğan ve  Necmiye Alpay’a ‘Özgürlük Paneli’

ODTÜ’de Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay’a ‘Özgürlük Paneli’

ODTÜ Genç Yazarlar Topluluğu, tutuklu yazarlar Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay’la dayanışmak için “Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay’a Özgürlük Paneli” düzenliyor.

21 Ekim Cuma günü, saat 18:00’da  başlayacak panel, ODTÜ Fizik Bölümü, U3 Amfi’de yapılacak.

Panele Aslı Erdoğan’ın annesi Mine Aydostlu, yazar Pelin Buzluk, yazar Mustafa Orman ve ODTÜ öğretim üyesi Dr. Besim Can Zırh konuşmacı olarak katılacak.

ODTÜ Genç Yazarlar Topluluğu’nun panelle ilgili yayınladığı “Edebiyat ve Akademinin Kelepçelerini Kırıyoruz!” başlıklı çağrı metni şöyle:

Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay, iki aydan uzun süredir Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde. Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin “yayın danışma kurulu üyeliği” görevinde bulunarak basın özgürlüğü adına sembolik bir duruş sergiledikleri için “silahlı terör örgütü üyeliği” isnadıyla tutuklandılar. Modern Türk edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan Erdoğan ile Türk dili üzerine yaptığı çalışmalar ve çevirileriyle bilinen Alpay, bahsedilen suç iddiasıyla tutuklandığından beri kamuoyundan kayda değer bir ses yükselmiş değil.

Biz ODTÜ Genç Yazarlar Topluluğu olarak edebiyat ve akademinin karanlık bir yola sürüklendiğini görüyoruz. Bu karanlık yoldan sapmak; edebiyat ve akademinin özgür değerlerini savunmak için Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay’a özgürlük şiarını yükseltiyoruz.

21 Ekim Cuma günü saat 18.00’de gerçekleşecek olan “Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay’a Özgürlük Paneli”ne, edebiyatın ve akademinin yolunu aydınlatmak isteyen herkesi bekliyoruz.

özgürlük paneli