ÖZGÜR GÜNDEM DAVALARI | 12 gazeteciye toplam 111 yıl hapis talebi

ÖZGÜR GÜNDEM DAVALARI | 12 gazeteciye toplam 111 yıl hapis talebi

HABER MERKEZİ – Kapatılan Özgür Gündem gazetesiyle dayanıştıkları için haklarında “örgüt propagandası” iddiasıyla dava açılan 22 gazetecinin duruşmalarına devam edildi. Art arda görülen duruşmalarda iddia makamı, Yıldırım Türker ve Necmiye Alpay’ın da aralarında olduğu 12 gazeteciye toplam 111 yıl hapis cezası istendi. 3 gazeteciye ise toplam 3 yıl 9 ay ceza verildi,

Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’nin çalışanları ve yazarları ile gazetenin genel yayın yönetmenliğini yapan 22 kişinin yargılanmasına bugün devam edildi.

Kimler var?

Özgür Gündem Sorumlu Yazıişleri Müdürü İnan Kızılkaya ile Özgür Gündem eski Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Aykol. Gazeteci Ragıp Duran ve Mehmet Ali Çelebi. Nöbetçi Yayın Yönetmenleri Ayşe Düzkan, Ayşe Batumlu, Derya Okatan, Nadire Mater, Dicle Anter, Cengiz Baysoy, Tuğrul Eryılmaz, Çilem Küçükkeleş, Yıldırım Türker, Necmiye Alpay, Jülide Kural, İlham Bakır, Kumru Başer, Hasan Cemal, Murat Uyurkulak, Said Sefa, Faruk Balıkçı ve Can Dündar.

Gazeteci meslek örgütleri duruşmadaydı

Gazetecilerin yargılandığı davanın duruşmaları İstanbul 13 ve 22’nci Ağır Ceza Mahkemelerinde başladı.

Duruşmalara, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) ve DİSK’e bağlı Basın-İş’in de bulunduğu gazeteci meslek örgütleri ve çok sayıda gazeteci katıldı.

Düzkan, Duran, Aykol ve Çelebi hakim karşısındaydı

İlk olarak 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde DİSK Basın-İş yöneticisi gazeteci Ayşe Düzkan, gazeteci Ragıp Duran, Özgür Gündem eski Eş Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Aykol ve gazeteci Mehmet Ali Çelebi hakim karşısına çıktı.

“Örgüt propagandası yapma” iddiasıyla yargılanan Düzkan, duruşmada hazır bulundu.

Mahkeme heyeti, iddia makamından esas hakkındaki mütalaasını istedi.

İddia makamının süre talebinde bulunması üzerine duruşma, 9 Mayıs’a ertelendi.

Küçükkeleş’e ceza

HDP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi Çilem Küçükkeleş’in 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada ise karar çıktı.

Mahkeme heyeti Küçükkeleş’e “Örgüt propagandası yapmak”tan 1 yıl 3 ay hapis cezası, “örgüt açıklamalarını basma ve yayınlama” iddiasıyla ise 6 bin TL para cezası verdi. Verilen hapis cezası mahkeme heyeti tarafından daha sonraya ertelendi.

Nadire Mater’e ceza talebi

Küçükkeleş’in duruşması ardından aynı salonda gazeteci Nadire Mater’in yargılandığı davanın duruşmasına geçildi. Mater’in katılmadığı duruşmada, avukatları savunma yaptı.

Savunma ardından mahkeme heyeti iddia makamından esas hakkındaki mütalaasını istedi. İddia makamı, Mater hakkında “Örgüt propagandası yapmak” ve “Örgüt açıklamalarını basma ve yayınlama” iddiasıyla ceza talebinde bulundu.

Avukatların savunma için süre talebinde bulunması üzerine mahkeme heyeti, duruşmayı 7 Mart’a erteledi.

Mater’in ardından bu defa gazeteci Tuğrul Eryılmaz hakim karşısına çıktı. Eryılmaz’ın hazır bulunduğu duruşmada mahkeme heyeti, duruşmayı 20 Nisan gününe erteledi.

Necmiye Alpay’a 10.5 yıl hapis talebi

Daha sonra dilbilimci Necmiye Alpay da hakim karşısına çıktı. Duruşmada, mahkeme heyeti, Basın Suçları Savcılığı’na gönderilen yazıya yanıtın beklenilmesi talebini reddetti.

Ardından iddia makamı esas hakkındaki mütalaasını mahkemeye sundu ve mütalaa da, “örgüt propagandası yapmak” ve “örgüt açıklamalarını basma ve yayınlama” talebiyle 10,5 yıla kadar hapis istedi.

Avukatların savunma için süre talebinde bulunması üzerine mahkeme heyeti duruşmayı 9 Mart gününe erteledi.

Yıldırım Türker’e 7.5 yıl hapis istendi

Ardından gazeteci Yıldırım Türker’in yargılandığı davanın duruşması görüldü. Türker’in katılmadığı duruşmada avukatları hazır bulundu.

Mahkeme heyeti iddia makamından esas hakkındaki mütalaasını istedi. Savcılık, “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla Türker hakkında 7,5 yıla kadar ceza talep etti. Avukatlar ise savunma için süre talebinde bulundu. Mahkeme heyeti duruşmayı 7 Mart gününe erteledi.

Balıkçı ve Başer’e hapis istemi

Gazeteci Kumru Başer’in 16 Haziran 2016 tarihli Özgür Gündem gazetesinde “örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla yargılandığı davanın ikinci duruşması İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmada ilk savunmasını yapan Başer, “16 Haziran günkü dayanışmam demokrasi, huzur, barış, basın özgürlüğü ve haber alma hakkından yana bir duruştur bu nedenle beraatimi istiyorum” dedi.

Mütalaasını açıklayan savcı, Başer’in “örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla 7,5 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi. Avukatlar ek süre istemesi üzerine dava 9 Mart’a ertelendi.

Yine aynı salonda gazeteci Faruk Balıkçı’nın Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği nedeniyle yargılandığı davada savcı, hapisle cezalandırılmasını istedi. Dava 9 Mart’a ertelendi.

Kural ve Bakır’a da hapis istemi

Ardından aynı salonda kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’nde Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği yapan tiyatro sanatçısı Jülide Kural ile Özgür Gündem yazarı İlham Bakırın yargılandığı davaya devam edildi.

Duruşmada savcı mütalaasını verdi. Savcı, Kural’ın “örgüt propagandası yapmak”, “Örgütlerin bildiri veya açıklamalarını basma veya yayınlama” başlıklı Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2, ve 6/2 ve Türk Ceza Kanunu’nun 53. maddelerinden 10,5 yıla kadar hapisle, Bakır’ın ise TMK 6/2’den 7,5 yıl hapisle cezalandırılmasını istedi.

Sanık avukatları savunma için ek süre istedi. Dava 7 Mart’a ertelendi.

Uyurkulak’a 7,5 yıl hapis istendi

Gazeteci, yazar Murat Uyurkulak’ın Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği nedeniyle yargılandığı davada savcı mütalaa verdi.

Savcı, Uyurkulak’ın “Örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla 7,5 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Mahkeme, davayı 7 Mart’ta erteledi.

Batumlu’ya 7,5 yıl hapis istemi

Ayşe Batumlu’nun Özgür Gündem Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği nedeniyle yargılandığı davadanın ikinci duruşması görüldü.

Mahkemede Batumlu ilk defa savunma yaparak, “Hiçbir suç işlediğimi düşünmüyorum. Aksine bu özgürlüklerin bu şekilde kısıtlanmasının ve tehdit altına alınmasının düşünceyi ifade özgürlüğünün ihlali olduğuna inanıyorum” dedi.

Batumlu’nun savunmasının hemen ardından esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı Batumlu’nun “Terör örgütü propagandası yapmak” suçuyla ilgili Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2 maddesinden 7’5 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Avukatlar ek süre istemesi üzerine dava 9 Mart’a ertelendi.

Okatan ve Anter’e en üst sınırdan ceza talebi

Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’nde Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği yapan Derya Okatan ile Dicle Anter’in yargılandığı davaya devam edildi.

İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı görülen duruşmalarda savcı, hem Okatan hem de Anter için “Örgüt propagandası yapmak”, “Örgütlerin bildiri veya açıklamalarını basma veya yayınlama” suçlamalarıyla 10,5 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Savcı iki ismin de ayrıca Türk Ceza Kanunu’nun 44/1’i uyarınca en üst sınırdan ceza almalarını talep etti.

Sanık avukatları ve sanıklar esas hakkında savunma için ek süre istedi. İki davaya da 9 Mart 2017’de devam edilecek.

3 kişiye 3 yıl 9 ay ceza

HDP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi Çilem Küçükkeleş, gazeteci Cengiz Baysoy’ın yargılandığı 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “Örgüt propagandası yapmak”tan 1’er yıl 3’er ay hapis cezası, “örgüt açıklamalarını basma ve yayınlama” iddiasıyla ise 6’şar bin TL para cezası verildi. Yazar İmam Canpolat ise “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 1 yıl 3 ay hapse çarptırıldı.

12 kişiye 111 yıl hapis talebi 

Gazeteci Nadire Mater, dilbilimci Necmiye Alpay, gazeteci Hasan Cemal, oyuncu Julide Kural ve İlham Bakır, gazeteci Faruk Balıkçı, Dicle Anter için ise iddia makamı “Örgüt propagandası yapmak” ve “Örgüt açıklamalarını basma ve yayınlama” iddiasıyla 10.5’er yıla kadar ceza talep etti.

Gazeteci Yıldırım Türker, Kumru Başer, Derya Okatan, avukat Ayşe Batumlu ve yazar Murat Uyurkulak için ise iddia makamı “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 7.5’er yıla kadar ceza talep etti.

[irp posts=”20655″ name=”Gazeteci Hasan Cemal’e hapis cezası”]

Ne olmuştu?

Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği kampanyası 3 Mayıs 2016’da başladı. 7 Ağustos 2016’da sona erdi.

* Kampanyaya 56 kişi katıldı.

* Katılanlardan 50’sine soruşturma açıldı, soruşturma açılanlardan 36’sının dosyayı davaya dönüştü.

* Özgür Gündem soruşturması kapsamında tutuklanan 36 davanın hepsinde gazetenin Sorumlu Yazıişleri Müdürü İnan Kızılkaya tüm davalarda sanık.

* 36 Nöbetçi Yayın Yönetmeni’nden Erol Önderoğlu, Ahmet Nesin ve Şebnem Korur Fincancı 20 Haziran 2016’da tutuklanmış, 10 gün sonra serbest bırakılmışlardı.

* Önderoğlu, Korur-Fincancı ve Nesin’in davaları birleştirildi.

* Ragıp Duran ile Ayşe Düzkan’ın davaları birleştirildi.

* Hakkında soruşturma açılan 50 Nöbetçi Yayın Yönetmeni’nde 11’i hakkında takipsizlik kararı verildi.

* Deniz Türkali hakkındaki dava ise düştü.

* Şanar Yurdatapan ve İbrahim Bodur’un davaları karara bağlandı. Her iki yayın yönetmenini ayrı ayrı Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 6/2. maddesinden hapisten 6 bin TL para cezasına; TMK 7’den 1 yıl 3 ay hapse mahkum etti.

* Özgür Gündem soruşturması kapsamında gazetenin Özgür Gündem Yayın Danışma Kurulu Üyeleri Necmiye Alpay ile Aslı Erdoğan da tutuklanmıştı. İki isim, gazetenin eski Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya ile birlikte 29 Aralık 2016’da tahliye edildi. Özgür Gündem İmtiyaz Sahibi Kemal Sancılı ise 3 Ocak’ta tutuklandı. Dava kapsamında Kızılkaya ile Sancılı hala tutuklu.

* Soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede şüpheli sıfatıyla yer alan Özgür Gündem gazetesi yöneticileri ve çalışanlarından Kemal Sancılı, Aslı Erdoğan, İnan Kızılkaya, Zana Bilir Kaya, Ayşe Necmiye Alpay, Emire Eren Keskin, Filiz Koçali, Ragıp Zarakolu ve Bilge Akut hakkında “silahlı terör örgütüne üye olma”, “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma”, “terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet ve 6,5 yıldan 17,5 yıla kadar hapis cezası istendi.


Bu haber dihaber ve bianet’ten derlenmiştir.