Şam yönetimi: Türkiye’nin askerlerini çekme vakti geldi

Şam yönetimi: Türkiye’nin askerlerini çekme vakti geldi

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, “Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki askerlerini çekmesinin vaktinin geldiğini” söyledi.

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, topraklarındaki yabancı güçlerin varlığını eleştirerek, Türkiye’nin askerlerini çekmesini istedi. Aynı zamanda ABD’nin de askerlerini geri çekmesini yineleyen Mikdad, Beşar Esad’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le Moskova’da yaptığı son görüşmeyi “bugüne kadarki en iyi ziyaret” olarak niteledi.

Gazeteduvar’ın Suriye’de yayımlanan El Vatan gazetesine dayandırdığı haberde, Mikdad, Esad’ın Moskova ziyareti ve Rusya’yla genel olarak ilişkileri konusunda değerlendirmelerde bulundu. Şam yönetiminin “terörle mücadelenin gerektirdiği öncelikler konusunda Rusya’yla görüş ayrılığı yaşamadığını” belirten Mikdad, Rusya’yla ilişkileri hakkında şu ifadeleri kullandı:

Dostlarımıza birkaç sebepten ötürü güveniyoruz. Öncelikle, BM Şartı’na, uluslararası ölçütlere ve uluslararası siyasette çok kutupluluğa bağlılar. İkincisi, terörizme karşı ciddi eyleme inanıyorlar.

‘Asıl sorun yabancı güçler’

Mikdad, Putin’in Esad’ı Moskova’da ağırladığı ve “Suriye’deki asıl sorunun yabancı güçler olduğunu” söylediği görüşmeye de değindi. Suriye Dışişleri Bakanı, Esad’ın bu ziyaretini “en iyi ziyaretlerden biri” olarak değerlendirerek, Moskova’nın kendilerine “terörle mücadelede sınırsız destek verdiğini” söyledi.

Söyleşide, ülkesinin topraklarındaki Türk ve Amerikan askerlerini eleştiren Mikdad, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki askerlerini çekmesinin ve “işgalin” son bulmasının ardından Suriye ile normal ilişkileri garanti eden bir çözümü desteklemesinin vaktinin geldiğini belirtti.

ABD’ye de Suriye’deki güçlerini çekme çağrısında bulunan Mikdad, “Amerikalıları ülkemizden gitmeye ikna etmek için birçok yolumuz var, dolayısıyla kayıp vermeden gitmelerini öneririm” dedi.

Esad’dan benzer açıklama

Öte yandan, İran basını da Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın dün Şam’da görüştüğü İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’a, “Suriye topraklarındaki yasadışı yabancı güç varlığına son verme gerekliliğini” vurguladığını yazdı. Buna göre Esad, “Suriye topraklarının tamamı özgürleştirilene dek terörle mücadelenin devam edeceğini” söyledi.

HABER MERKEZİ