Şenyaşar ailesi barolardan destek istedi

Şenyaşar ailesi barolardan destek istedi

Adalet Nöbeti’ni sürdüren Şenyaşar ailesinden Ferit Şenyaşar, “Bu zulüm herkese yapılıyor. Bu anne herkesin annesi, bu dava herkesin davası” diyerek, barolardan destek istedi.

AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısı sonucu eşi ve iki oğlunu yitiren Emine Şenyaşar ile saldırıdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önünde devam eden Adalet Nöbeti, 189’uncu gününde sürüyor.

Sabah saatlerinde adliye önünde bulunan “Şenyaşar Ailesi Adalet Köşesi” olarak adlandırılan alana gelen anne ve oğlu, “Herkes için adalet istiyoruz” yazılı dövizlerle nöbeti başlattı.

Ferit Şenyaşar, AKP’li Yıldız’ın şikayetiyle annesi Emine Şenyaşar hakkında “Kamu görevlisine hakaret” iddiasıyla Urfa 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan dava ve geçtiğimiz Cuma günü İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya “Hakaret” ettiği iddiasıyla soruşturma açılmasına tepki gösterdi.

Adalet mücadelelerinin oturma eyleminden ibaret olmadığını belirten Ferit Şenyaşar, savcıların harekete geçmemesinden yakınarak, şunları söyledi:

65 yaşında bir anne var, 2 evladı ve eşi gözleri önünde katledildi. Anne burada sadece adalet istiyor. Olayın üzerinden 3 yıldan fazla süre geçti ama savcılar etkisiz. Adliyede üstünlerin hukuku uygulanıyor. Savcılar bizden kaçıyor. Bu zulüm sadece bize değil, bütün Türkiye halklarına yapılıyor. Bu zulüm 83 milyon insana yapılıyor. Bu anne artık herkesin annesi olmuştur. Anne her sabah erken saatlerde gelip bu kaldırım taşında oturuyor ve akşam olunca evine gidiyor. Hangi vicdan, ahlak, din bunu kabul ediyor? Bu zulmü artık sadece takip etmek yetmiyor. Bunu sonlandıracak olan adalettir.

Barolara seslendi

Annesi hakkında AKP’li Yıldız’a “Hakaret” ettiği gerekçesiyle açılan davanın 12 Kasım’da görülecek duruşmasına değinen Şenyaşar, “12 Kasım’da adliye önünde bir tarih yazılacak. 12 Kasım’da Türkiye’nin bütün baro başkanlarına sesleneceğiz, burada olmalarını isteyeceğiz. Bu zulüm herkese yapılıyor. Bu anne herkesin annesi, bu dava herkesin davası” şeklinde konuştu.

Ne olmuştu?

14 Haziran 2018’de Urfa’nın Suruç ilçesinde, AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın ‘seçim gezisi’ esnafa saldırıya dönüşmüştü.

Yıldız’ın yakınları ile korumalarının işyeri ve akabinde hastanedeki saldırıları neticesinde esnaf Hacı Esvet Şenyaşar, çocukları Adil ve Celal Şenyaşar hayatını kaybetmişti. AKP’li vekilin ağabeyi Mehmet Şah Yıldız da olayda yaşamını yitirmişti.

Yaşanan olayın ardından hakkında yakalama kararı bulunan şüpheli Enver Yıldız, saldırıdan 15 ay sonra tutuklanmıştı.

Olayda babası ve kardeşlerini kaybeden, kendisi de yaralanan Fadıl Şenyaşar da hala cezaevinde tutuklu bulunuyor.

Şenyaşar ailesi yaşanan saldırıda, faillerin cezasız bırakılmasından dolayı, 189 gündür Urfa Adliyesi önünde nöbet eylemi gerçekleştiriyor.

HABER MERKEZİ