Silah taşıma yetkisi verilen kişiler genişletildi

Silah taşıma yetkisi verilen kişiler genişletildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla, ‘Ateşli Silahlar Ve Bıçaklar İle Diğer Aletler Hakkında Yönetmelik’te değişikliğe gidildi.

Dünyada çok ciddi tehdit oluşturan bireysel silahlanma, Türkiye’de her yıl binlerce insanın ölümüne neden oluyor.

Umut Vakfı’nın kamuoyuna açıkladığı, ‘Türkiye’nin Silahlı Şiddet Haritası ve 2019 Raporu’na göre, geçtiğimiz yıl 3 bin 623 silahlı şiddet olayında 2 bin 211 kişi öldü, 3 bin 736 kişi de yaralandı.

Bireysel silahlanmanın bu korkunç sonuçlara rağmen, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, “Ateşli Silahlar Ve Bıçaklar İle Diğer Aletler Hakkında Yönetmelik”te değişikliğe gidildi.

Buna göre; Cumhurbaşkanlığı’na bağlı kurum ve kuruluşların en üst yöneticileri silah ruhsatı temin edebilecek.

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu Başkanı, üyeleri ve bu görevde bulunmuş olan kişiler ile büyükşehir belediyesi genel sekreteri, il özel idaresi genel sekreteri ve yine bu görevde bulunmuş olanlar da silah taşıyabilecek.

Öte yandan yönetmelikte, demirbaş tabanca verilmesine ilişkin olan bölümde yer alan ‘subay, astsubay ve uzman jandarma çavuşlar’ ibaresine, ‘uzman erbaş’ da eklendi.

Sayıştay Başkanı ve üyelerinin sahip olduğu emekli olduktan sonra silah ruhsatı alma hakkı Sayıştay denetçilerine verildi.

Ayrıca Cumhurbaşkanlığı’na bağlı kurum ve kuruluşların üst düzey yöneticileri de emeklilik sonrası silah ruhsatına kolaylıkla erişebilecek.

Böylece, görevi boyunca ve emekli olduktan sonra silah taşıma yetkisine sahip kamu görevlilerine çok sayıda yeni kadro eklendi.

Ömür boyu silah taşıma hakkı

Görevleri boyunca silah taşıma hakkına sahip olan OHAL İnceleme Komisyonu üyeleri, emekliliklerinin ardından da rahatlıkla silahlanabilecekler. Ayrıca gümrük koruma memurları, amirleri, cezaevi müdürleri, gardiyanlar, en az bir dönem muhtarlık, belediye başkanlığı ya da il genel meclisi üyeliği yapanlar da emeklilik sonrası ömür boyu silaha kavuşacaklar.

Müteahhitlere tanınan haklar genişletildi

Yapı, tesis, inşaat ve büyük onarım işleriyle fiilen ve bizzat uğraşan müteahhitlere tanınan silah taşıma ve kullanma hakkının kapsamı genişletildi.

Yönetmeliğe eklenen madde ile bakanlıklarca belirlenecek sözleşme bedeline sahip müteahhitlere de yaptıkları işe ve bizzat bu işi yürütüp yürütmediğine bakılmadan silah taşıma hakkı verildi.

Yılda 4 bin 500 kişi

Umut Vakfı’na göre, Türkiye’de her yıl ortalama 4 bin 500 kişi bireysel silahlarla hayatını kaybediyor.

HABE MERKEZİ