Silopi’de iki çocuğun ölümüne neden olan polislerle ilgili iddianame hazır

Silopi’de iki çocuğun ölümüne neden olan polislerle ilgili iddianame hazır

HABER MERKEZİ – Silopi’de zırhlı aracın bir evin duvarını yıkarak içeri girmesi sonucu iki kardeşin ölümüne sebep olan katil zanlısı iki polis hakkında “Taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebep olmak” suçundan dava açıldı. Polisler ‘suçlu’ bulunursa 2’şer yıldan 15’er yıla kadar hapis alabilir.

Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Karşıyaka mahallesinde 3 Nisan’ı 4 Nisan’a bağlayan gece saatlerinde devriye gezen polislerin kullandığı zırhlı aracın bir evin duvarını yıkarak içeri girmesi sonucu 7 yaşındaki Muhammet ile 6 yaşındaki kardeşi Furkan Yıldırım yaşamını yitirmişti.

Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı, kardeşlerin ölümüne neden olan zırhlı aracın sürücüsü tutuklu polis memuru Ömer Yeğit ve onu görevlendiren amiri Murat Maden hakkında yürüttüğü soruşturmayı tamamlayarak iddianame hazırladı.

Cizre 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede şüpheli polislerin, “taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma” suçundan 2’şer yıldan 15’er yıla kadar hapis ile cezalandırılmaları istendi.

Ayrıca şüpheli Yeğit’in ehliyetine 3 yıl süreyle el konulması istendi.

İddianamede, çocukların annesi Nesime Yıldırım ve babası Mesut Yıldırım müşteki olarak yer aldı.

Tutuklu polis Ömer Yeğit’in sürücülüğünü yaptığı Silopi İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne ait 73 A 0133 plakalı 1994 model Dragon 1 marka aracının olay tarihinde MHP İlçe binasını korumak ile görevli olduğu hatırlatıldı.

İddianamede, zırhlı aracın sürücüsü Ömer Yeğit’in üfleme ve kan tahlili yoluyla yapılan alkol ölçümünde, olay anında alkollü olmadığının tespit edildiği belirtildi.

‘Zırhlı araçta kamera sistemi yok’ iddiası

Yine olaya ilişkin yapılan araştırmalar sonucunda olay yerini ve anını gösteren herhangi bir kamera kaydı ve olay anını gören görgü tanığının bulunmadığı iddia edildi.

Zırhlı araçta yapılan incelemede, üzerinde ve içinde kurulu herhangi bir kamera sisteminin olmadığının tespit edildiği kaydedildi.

Zırhlı aracın fren sistemi bozuk değilmiş

Bilirkişinin hazırladığı raporda, zırhlı aracın fren sisteminin bozuk olmadığı, fren sisteminin devreye girmesi için ana güç kaynağının açık olması gerektiği, aracın el freninin olmadığına dair tespitlere yer verildi.

Makine bilirkişinin raporunda da personelin tecrübeli ve eğitimli olması durumunda aracın ani bir frenle durdurulabileceğine yer verilen iddianamede, elektrik bilirkişinin ise aracın fren ve direksiyon sisteminde herhangi bir arıza olmadığı, olayın sürücünün aracı kullanma ehliyetine ve yeterli eğitime sahip olmaması nedeniyle yaşandığına dair görüşlerine yer verildi.

İddianamede, şüpheli Yeğit’in eğitim bilgilerinin yer aldığı evraklara bakıldığında “zırhlı panzer aracını kullanmaya yönelik herhangi bir kurs eğitiminin olmadığı görülmüştür” tespiti yer aldı.

Yeğit’in iddianamede yer alan savcılık ifadesinde, yaklaşık 6 aydır panzer tipi zırhlı aracı kullandığını belirterek, aracın çalışmasında ve mekanik aksamında herhangi bir sorun hissetmediğini söyledi.

Şüpheli polis Yeğit, B sınıfı ehliyetinin olduğunu, zırhlı aracı kullanmak için herhangi bir kurs görmediğini belirtti.

Tutuklu polis Ömer Yeğit’in Muhammed ve Furkan Yıldırım kardeşlerin ölümüne sebep olmak suretiyle “Taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebep olmak” suçunu işlediği kaydedildi.

Görevlendiren de acemi

İddianamede, İlçe Emniyet Müdürlüğü Koruma Büro Amirliği vekili şüpheli Murat Maden’in Yeğit’i 73 A 0133 panzer tipi araç sürücüsü olarak görevlendirdiğine dair yazısı olduğu hatırlatıldı.

Şüpheli Murat Maden’in olay tarihinden yaklaşık bir hafta önce Silopi İlçe Emniyet Müdürlüğü Koruma Büro Amirliği vekili olarak atandığı hatırlatılan iddianamede, Maden’in olay tarihinde görev alan polislerin görev listesinde imzasının bulunduğu kaydedildi.

Şüpheli Maden’in kazayı yapan zırhlı aracın sürücü Yeğit’i 73 A 0133 panzer tipi araç sürücüsü olarak görevlendirdiği, panzer tipi araçlar için özel eğitim almış personellerin görevlendirilmesi gerekirken, zırhlı personel taşıyıcı eğitim ve kursu bulunmayan Yeğit’i görevlendirmek suretiyle dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı davranarak “Taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebep olmak” suçunu işlediği belirtildi.


dihaber’den derlenmiştir.