Taliban Ankara’da

Taliban Ankara’da

Taliban heyeti ile yapılan görüşme sonrasında açıklama yapan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ”Ülkenin birliği ve beraberliği için kapsayıcı olmaları gerektiğini, Taliban dışındaki dini ve etnik grupların da yönetime dahil edilmesini istedik” dedi.

ABD’nin Afganistan’dan çekilmesinden sonra, iktidarı ele geçiren Taliban’ın Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki, Türkiye’de temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya geldi.

Muttaki’nin de aralarında olduğu 7 kişilik üst düzey heyet Ankara’da Dışişleri Bakanlığı’nda Türk yetkililer ile bir araya geldi.

‘Tavsiyelerde bulunduk’

Görüşme sonrası açıklama yapan Çavuşoğlu, Taliban yönetimine tavsiyelerde bulunduklarını belirterek, şunları söyledi:

Her şeyden önce ülkenin birliği ve beraberliği için kapsayıcı olmaları gerektiğini, Taliban dışındaki dini ve etnik grupların da yönetime dahil edilmesini istedik. Kadınların eğitimi ve iş hayatına dahil olması için tavsiyelerimizi ilettik. Havaalanlarının işletilmesi için, özellikle düzenli uçuşların başlayabilmesi için, güvenlik konusundaki beklentilerimizi paylaştık. Kendileri de bizden insani yardımlar, yatırımların devam etmesi, ekonomi konusunda, yardımlarımızın devam etmesi konusunda ricada bulundular. Şimdi diyanet ve diğer kurumlarımızla görüşecekler. Çok sayıda Afgan göçmen var. Bunlardan bazıları ülkelerine dönmek istiyor. Taliban’da bunu onaylıyor ve yardımcı olacaklar. Bundan sonra ilave göç olmaması için neler yapacağımızı görüştük.

HABER MERKEZİ