Taliban içinde iktidar kavgası

Taliban içinde iktidar kavgası

Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban’ın kendi içinde iktidar mücadelesi verdiği belirtilerek, dini lider ve başbakan yardımcısından haber alınamadığı ileri sürüldü.

ABD ordusu Afganistan’dan çekildikten sonra iktidarı ele geçiren Taliban’ın kendi içinde iç savaşa yöneldiğine dair haberler gelmeye devam ediyor.

Taliban’ın kurucularından Başbakan Yardımcısı Abdul Gani Birader ile bir kabine üyesi arasında çıkan tartışmanın kavgaya dönüştüğü belirtildi.

Daha önce de Taliban’ın çeşitli fraksiyonları arasında gerginlikler yaşandığına dair haberler bir süredir kamuoyuna yansıyordu.

Dw Türkçe’nin BBC’den aktardığı habere göre, yıllarca Taliban’ın Katar’daki siyasi bürosunu yöneten Birader’in sağlık durumu ve nerede bulunduğu konusunda da bir belirsizlik söz konusu.

Birader’e ait ses kaydı yayımlandı

Taliban’ın ABD ile Doha’da yürüttüğü görüşmelerde heyet başkanlığı yapan ve Taliban’ın dışişleri bakanı konumundaki Birader’in Pazar günü Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman el Sani ile yapılan görüşmede yer almaması dikkat çekmiş, Taliban Pazartesi günü yaptığı açıklamada Birader’in öldüğüne yönelik söylentileri yalanlayarak Birader’e ait olduğu iddia edilen ve kendisinin seyahatte olduğu bilgisini veren bir ses kaydı yayımlamıştı.

Taliban sözcüsü de Birader’in Afganistan’ın güneyindeki Kandahar şehrinde bulunduğunu söylemişti.

Doha ve Hakkani grupları arasında gerginlik

Taliban’ın Doha fraksiyonu ile Hakkani grubu arasında kanlı bir kavga olduğuna dair söylentiler Taliban’ın Ağustos ayı ortasında iktidarı ele geçirmesinin hemen ardından gündeme gelmişti.

53 yaşındaki Birader’in yanı sıra Taliban’ın en üst düzey dini lideri Molla Hibetullah Ahundzade’nin de nerede bulunduğu kesin olarak bilinmiyor.

En son 2019 yılında görülen Ahundzade’nin Pakistan’da bir saldırı sırasında yaşamını yitirdiğine yönelik söylentiler mevcut.

Taliban, örgütün kurucusu Molla Ömer’in öldüğünü yıllarca yalanladıktan sonra 2015 yılında teyit etmişti.

HABER MERKEZİ