Türkiye Ermenileri Patriği Mutafyan son yolculuğuna uğurlandı

Türkiye Ermenileri Patriği Mutafyan son yolculuğuna uğurlandı

HABER MERKEZİ – Patrik II Mesrob Mutafyan için Kumkapı Meryem Ana Kilisesi’nde cenaze töreni düzenlendi. Törenin ardından Mutafyan, Şişli Ermeni Mezarlığı’nda toprağa verildi.


8 Mart’ta tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Türkiye Ermenileri 84. Patriği Mesrob Mutafyan bugün son yolculuğuna uğurlandı.
Patrik Mutafyan, Kumkapı Meryem Ana Kilisesi’nde düzenlenen cenaze töreninin ardından Şişli Ermeni Mezarlığı’nın patrikler bölümüne defnedildi.
Törene Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Halkların Demokratik Partisi Milletvekili Garo Paylan, Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan adayları Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım gibi siyasiler de katıldı.

Paskalya’ya kadar yas

Ermeni Patrikhanesi, Patrik Mutafyan’ın hayatını kaybetmesi nedeniyle Paskalya Yortusuna kadar (21 Nisan) yas ilan etti.
Bu süre boyunca kiliseler ve semt vakıflarına ve derneklere bağlı Ermeni kurumları dini nitelik taşımayan etkinlikleri erteleyecekler. Ruhani faaliyetler buna dahil olmayacak.

Patrik Mutafyan’ın naaşı 14 ve 15 Mart tarihlerinde halkın saygısını sunması için katafalka konmuştu. / Fotoğraf: Miran Manukyan – Agos

Mutafyan hakkında

Patrik Mutafyan 16 Haziran 1956’da İstanbul’da doğdu. Agos’ta yer alan biyografisi şöyle:
1963-1968 Taksim Esayan Ermeni İlkokulu, 1968- 1973 Nişantaşı İngiliz Erkek Lisesi, 1973-1975 Stuttgart Amerikan Lisesi (Almanya), 1975- 1979 University of Memphis (ABD) Sosyoloji ve Felsefe lisans eğitimini tamamladı.
1977-1979 arasında Sevvanee Anglican Seminary Memphis Extension Lisans Kursları’nda Teolojiye katıldı. 17 Temmuz 1977’de Patrik I. Şnorhk Hazretleri’nin muvafakatıyla Üç Horan Ermeni Kilisesi’nde, Episkopos Şahan Sıvacıyan tarafından Diyakos takdis olundu.
13 Mayıs 1979’da Patrik I. Şnorhk Hazretleri tarafından Beyoğlu Üç Horan Ermeni Kilisesi’nde Rahip takdis olundu.
1979-1982 Hebrew University of Jerusalem’de (İsrail) Lisansüstü eğitimini Eski Ahit Tarih ve Edebiyatı b.lü’münde yaptı. Jerusalem University College’de ise (eski Amerikan Enstitüsü) Kitab-ı Mukaddes Arkeolojisi konusunda lisansüstü eğitim aldı.
1979-1980 arasında Kudüs Ruhban Okulu’nda ingilizce ve Eski Ahit konularında öğretmenlik yaptı. 1982- 1983 arasında Patrik I. Şnorhk Hazretleri’nin sekreteri olarak çalıştı.
7 Mayıs 1983’te “Kitab-ı Mukaddes ve Gelenek” adlı çalışmasını tamamlayarak, Patrik I. Şnorhk Hazretleri’nden Beyoğlu Üç Horan Ermeni Kilisesi’nde Üsrahip (Vartabed) payesini aldı; Kınalıada Surp Krikor Lusavoriç Kilisesi’nin vaizliğine atandı.
6 Haziran 1983’te Patrik Hazretleri tarafından Patrikhane Genel Sekreterliği’ne getirildi, Ruhani Meclis ve Danışma Kurulu ü’yeliklerine atandı.
1983 Kasım’ından 1984 Şubat’ına kadar Burdur 58. Topçu Tugayı’nda askerlik görevini yaptı. Ardından “İbrani Atalarının Mısır Köleliği Öncesindeki Dini” adlı çalışmasını tamamlayarak, Patrik I. Şnorhk Hazretleri’nden Kınalıada Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi’nde Başrahip (Dzay. Vartabed) payesini aldı.
21 Eylü’l 1986’da Patrik I. Vazgen, Patrik I. Şnorhk ve eski Kudüs Patriki Diran tarafından Eçmiadzin’deki Patriklik Kilisesi’nde Episkopos takdis edildi. 1988-1989 arasında Roma St. Thomas Aquinas (Angelibcum) Üniversitesi’nde (italya), Kiliseler/ Dinlerarası İlişkiler Teolojisi konusunda lisansüstü çalışmalarda bulundu. 1 Temmuz 1988’de Patriki. Şnorhk Hazretleri’nin beratıyla Ermeni Cemaati’nin Adalar Ruhani Önderi görevine atandı.
1990 Mart ayından Eylül ayına kadar Geçici Ruhani Meclis Başkanlığı görevini yürüten Episkopos, 5 Eylül 1990’da, Patrik II. Karekin Hazretleri’ni seçen Ruhani ve Meclis üyeliğine seçildi ve ilk oturumda Ruhani Meclis Başkanı oldu.
6 Kasım 1990’da Patrik II. Karekin Hazretleri tarafından Kiliseler/Dinlerarası ilişkilerden sorumlu Patrik Vekili tayin edildi. 1991-1997 arasında Papaz ve Rahip adaylarının göreve hazırlanabilmeleri için, Patrik II. Karekin’in Patrikhane bünyesinde kurduğu Ruhban Eğitim Kursu’nda Gözetmenlik görevini üstlendi.
10 papaz ve rahibin eğitim ve öğretimini sağlayarak takdis etti. 1991-1997 arasında Patrik II. Karekin Hazretleri’nin Danışma Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev aldı; 5 Aralık 1992’de Patrik I. Vazgen Hazretleri’nin beratıyla Başepiskopos payesini aldı.
Haziran 1996’da Patrik II. Karekin Hazretleri’nin isteğiyle Patrikhane’nin bilimsel dergisi Şoğagat’ın başyazarlığını üstlendi. 27 Ekim 1997’de Patrik II. Karekin Hazretleri tarafından Patrikhane Sekreteryası ve noterlik kanalıyla Patrik Yetkili Vekili olarak görevlendirildi.
14 Ekim 1998’de Türkiye Ermenileri 84. Patriği oldu.


Bu haberde Agos ve bianet’ten yararlanıldı.