Türkiye, HDP’li Bakırhan’a tazminat ödeyecek

Türkiye, HDP’li Bakırhan’a tazminat ödeyecek

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Siirt Belediyesi eski Eş Başkanı Tuncer Bakırhan’ın ifade özgürlüğü ihlaline uğradığını belirterek, Türkiye’nin tazminat ödemesine karar verdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan’ın Siirt Belediye Eş Başkanı olduğu dönemde, yaptığı konuşma nedeniyle hakkında açılan soruşturma kapsamında tutuklu yargılanmasına dair Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) yaptığı başvuruda ihlal kararı verdi.

AİHM, Bakırhan’ın tutuklanmasını ve “Örgüt üyesi olma”, “örgüt propagandası yapma” ve “Türkiye Cumhuriyeti devletini, kurum ve organlarını aşağılamak” iddialarıyla verilen 10 yıl 10 ay hapis cezasını “ifade özgürlüğü ihlali” olarak değerlendirdi.

AİHM tarafından yapılan açıklamada, Bakırhan’ın 2 yıl 11 ay hapiste kaldığını ve bu sürenin 2 yıl 8 aydan fazlasını yargılama öncesi tutuklulukta geçirdiğine vurgu yapıldı.

Yapılan açıklamada Bakırhan’ın yargılanmak üzere özgürlüğünden yoksun bırakılmasına karar vermek için yeterli gerekçe olmadığı vurgulanarak, şu ifadelere yer verildi:

”Mahkeme ayrıca başvuranın bir şehrin belediye başkanı olduğunu ve parti etiketi altında seçilmiş olduğunu kaydeder. Mahkeme’ye göre, başvurana karşı iddia edilen faaliyetler açıkça siyasidir. Bir toplumda siyasi tartışmanın serbest olması temel karakteri göz önüne alındığında AİHM, davanın ciddiyetini haklı çıkarabilecek hiçbir zorlayıcı sebep bulamadı. Halkın seçilmiş bir temsilcisi olan başvuranın özgürlüğünden yoksun bırakılmasının, siyasi faaliyetleri nedeniyle bu kadar uzun bir süre, açıkça müdahale anlamına gelir. Halkın seçilmiş bir temsilcisi olan başvuranın, siyasi faaliyetleri nedeniyle bu kadar bir süre boyunca tutuklu tutulmasının, Sözleşme’nin 10. maddesinin takip ettiği meşru amaçlarla açıkça orantısız bir müdahale teşkil ettiği kanaatine varmıştır.”

AİHM, Türkiye’nin manevi tazminat olarak 10 bin Euro ve masraf ve giderler için 3 bin Euro ödemesine karar verdi.

Ne olmuştu?

Siirt Belediyesi Eşbaşkanı Tuncer Bakırhan 16 Kasım 2016’da gözaltına alınarak tutuklanmıştı.

Bakırhan’ın görevden alınması ve tutuklanmasının ardından Siirt Vali Yardımcısı Ceyhun Dilşad Taşkın belediyeye kayyum olarak atanmıştı.

Bakırhan, üç yıl cezaevinde tutulmuştu.

Bakırhan: Uluslararası hukuk uygulanacak mı?

Konuya ilişkin twitter hesabından açıklama yapan Bakırhan, AİHM kararını duyurarak, ”Uluslararası hukuk uygulanacak mı göreceğiz!” şeklinde konuştu.