Validebağ’da direniş geri adım attırdı: Belediye döktüğü molozları geri topladı

Validebağ’da direniş geri adım attırdı: Belediye döktüğü molozları geri topladı

AKP yönetimindeki Üsküdar Belediyesi, polis ve iş makineleriyle Validebağ Korusu’na girdi. Validebağ Gönüllüleri ve sanatçı Leman Sam’ın da aralarında olduğu çok sayıda kişi koruya geldi. Direniş sonucu belediyeye ait araçlar, döktükleri kum ve molozları geri topladı.

İstanbul’un Üsküdar ilçesinde bulunan Validebağ Korusu’na iş makineleriyle baskın yapıldı. AKP’li Üsküdar Belediyesi ekiplerinin polis eşliğinde kamyon ve kepçelerle girdiği koruya, moloz ve kum döküldü.

Baskını duyuran Validebağ Gönüllüleri, herkesi koruya sahip çıkmak için bölgeye çağırdı. Sosyal medya hesaplarından koruya yapılan baskına ilişkin görüntüler paylaşan Validebağ Gönüllüleri, AKP’li Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’e, “Hukukçu başkan polis eşliğinde hukuk ve doğa katliamı yapıyor” ifadeleriyle tepki gösterdi.

Çağrı sonrası bölgeye gelen halk ile polis arasında zaman zaman arbede yaşandığı bildirildi.

Belediyenin yığdığı kum ve molozları yurttaşlar geri çıkardı.

Direnişe destek vermek için koruya gelen sanatçı Leman Sam burada şunları söyledi:

Validebağ Gönüllüleri’nden Pelin Akmoren, Can Karakulak ve Aslı kahraman da gazetemize yaptıkları açıklamada direneceklerini vurguladı.

Direniş soncunda Üsküdar Belediyesi Validebağ Korusu’na döktüğü kum ve molozları geri topladı.

Ne olmuştu?

Validebağ Korusu 1999’da “sit alanı” ilan edilerek, koruma altına alınmıştı. Validebağ Korusu Düzenleme ve Rehabilitasyon Projesi’nin yapımı kararı alan AKP’li Üsküdar Belediyesi’ne karşı açılan davalarda “yürütmeyi durdurma” kararları çıktı.

Mahkemenin kararlarına rağmen iki hafta önce koruya giren Üsküdar Belediyesi, yol yapımı girişiminde bulundu. Belediye çalışanları yürüme yoluna kum dökmeye çalışmıştı. Halk ise koruya getirilen iş makinelerinin önüne yatarak, çalışmaları engellemişti.,


Video: Yadigar Aygün