Yeni Zelanda’da katliamı öven iki kişi gözaltına alındı

Yeni Zelanda’da katliamı öven iki kişi gözaltına alındı

HABER MERKEZİ – Yeni Zelanda’da 50 kişinin hayatını kaybettiği cami saldırılarını övdüğü tespit edilen iki kişi gözaltına alındı.


Yeni Zelanda’da, 50 kişinin hayatını kaybettiği cami saldırıları hakkında nefret içerikli bir mesaj yayınlayan bir kadın gözaltına alındı.
New Zealand Herald’ın haberine göre ismi açıklanmayan kadın, Facebook üzerinden paylaştığı mesajda “ırksal uyumsuzluğa kışkırttığı” suçlamasıyla gözaltında.
Habere göre söz konusu suç, ülkenin İnsan Hakları Yasası’nda tanımlanıyor ve bu suçu işleyenlere ya üç ay hapis cezası ya da 7 bin dolar para cezası veriliyor.
Söz konusu yasa, “başka ırktan, renkten, etnik kökenden veya ulusal kökenden insanları hedef alan, tehdit ve hakaret içeren yazılı metinlerin yayınlanmasını ve paylaşılmasını” kapsıyor.
Polisten yapılan açıklamaya göre kadının mahkemeye çıkarılıp çıkarılmayacağı belirsizliğini koruyor.

İkinci gözaltı

Yeni Zelanda’da bu gözaltıdan iki gün önce ise 18 yaşındaki bir kişi benzer bir nedenle gözaltına alındı.
Söz konusu kişi, Christchurch’deki saldırıya ait canlı yayınlanan görüntüleri sosyal medya üzerinden paylaştı, videoya “hedef belirlendi” notu düştü.
Gözaltına alınan kişi, “aşırı şiddete kışkırttığı” gerekçesiyle gözaltında.

Ne olmuştu?

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki El Nur ve Linwood camilerine 15 Mart’ta Cuma namazı sırasında düzenlenen silahlı saldırıda 50 kişi yaşamını yitirirken, onlarca kişi de yaralanmıştı.
Cami saldırılarının baş zanlısı ise 28 yaşındaki Avustralyalı Brenton Tarrant isimli bir erkek.
Tarrant, saldırı anını sosyal medya üzerinden canlı yayınlamış, Yeni Zelanda’da yetkililerden yapılan açıklamalarda ise görüntülerin hızla silinmesi uyarısı yapılmıştı.


EGM: Yeni Zelanda’daki katliamı öven Ekşi Sözlük yazarı tutuklandı