Yıldırım: Arkadaşlarımızın kafasını karıştıran hususlar var, dikkat edeceğiz

Yıldırım: Arkadaşlarımızın kafasını karıştıran hususlar var, dikkat edeceğiz

HABER MERKEZİ – AKP ve MHP’nin Meclis’e getirdiği ‘başkanlık sistemini’ de içeren anayasa teklifine ilişkin konuşan Başbakan Binali Yıldırım, parti içinde ‘rahatsızlık duyan’ milletvekilleri olduğu iddialarını kabul etti, “Arkadaşlarımızın kafasını karıştıran hususlar var bunlara dikkat edeceğiz. Onların da üzerinde çalışacağız” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım 114’üncüsü gerçekleştirilen Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında gündemdeki konulara ilişkin konuştu.

AKP ve MHP tarafından Meclis’e getirilen ‘başkanlık sistemine’ dair düzenlemenin de içinde yer aldığı anayasa teklifine değinen Yıldırım, ‘başkanlık teklifi’ ile ilgili parti içinde ‘rahatsızlığı olan’ milletvekillerinin varlığını kabul etti, bir de mesaj gönderdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “rejim değişikliği” çıkışına da değinen Yıldırım, “Herkes anladı ama sayın Kılıçdaroğlu bir türlü anlamak istemiyor. Türkiye’nin rejimi belli; Cumhuriyet” diye konuştu.

Yıldırım’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Sayın Bahçeli bir çıkış yaptı. ‘Bu mevcut sistem böyle devam etmemeli’ dedi. Şimdi artık iş Meclis’te. Bizden çıktı. AK Parti Grubu olarak biz 316 imza ile teklifimizi verdik. AK Parti üzerine hesap yapanlar sonunda kendileri mosmor oldu. AK Parti, 14 yıldır her krizde, her zor anda ülkenin sorunlarını çözen ve ülkenin geleceğinin aydınlık yarınlarını hazır eden bir partidir.

Bu Anayasa değişikliğinin 18 maddesi esasa ilişkindir. Diğer kalan 3 maddesi de geçici maddeler…

Hükümet sistemi değişiyor. Hükümet sisteminde cumhurbaşkanı var. Cumhurbaşkanının, bakanlar kurulu, kabinesi bir de meclis var. Cumhurbaşkanını seçiyorsunuz, ayrı oy veriyorsunuz ve meclis üyelerini yani milletvekillerini de aynı anda seçiyorsunuz. Bir günde seçimi tamamlıyorsunuz. Ayrı ayrı seçim yok.

Ola ki Cumhurbaşkanı yüzde 50’nin altında kalırsa, iki hafta sonra Cumhurbaşkanlığı için seçim yapma ihtimali olabilir.

Parti içinde ‘rahatsızlık’

Arkadaşlarımızın kafasını karıştıran hususlar var bunlara dikkat edeceğiz. Onların da üzerinde çalışacağız. Bu bizim tek başımıza hazırladığımız bir anayasa değişikliği değil, bir uzlaşma.

Kılıçdaroğlu’na yanıt

Rejimi değiştirmeyiz. Bunları anlata anlata sağır sultan duydu. Herkes anladı ama sayın Kılıçdaroğlu bir türlü anlamak istemiyor. Türkiye’nin rejimi belli; cumhuriyet. 1923’te bedel ödedik, harbi kazandık, rejimimizi de değiştirdik; adını da cumhuriyet koyduk. Rejim değişikliği tarihte kalmıştır. 1923’te o mesele bitmiştir. Şimdi, ihtiyaçlarımızı karşılayacak, icra gücünü esas alan bir hükümet sisteminden bahsediyoruz.