Yıldırım Rusya’da konuştu: Rus-Türk evlilikleri ilişkimizi zenginleştiriyor

Yıldırım Rusya’da konuştu: Rus-Türk evlilikleri ilişkimizi zenginleştiriyor

HABER MERKEZİ – Rusya’da Devlet Diploması Enstitüsü’nde konuşan Başbakan Yıldırım, uçak krizinin ardından Rusya-Türkiye ilişkilerine dair “1 yıllık duraksama dönemini geride bıraktığımızı düşünüyorum” dedi. Kendisini “bir proje adamı” olarak nitelendiren Yıldırım, “Ben yol yaparım, tünel yaparım, tünel yaparım” ifadelerini kullandı. Rusları Antalya’ya da çağıran Yıldırım, “Sadece tatil yapmak için değil Antalya’da çok sayıda Türk-Rus evliliği de olmuş. Bunlar da bizim ilişkilerimizi zenginleştiriyor” diye konuştu.

Başbakan Binali Yıldırım Rusya ziyareti kapsamında Devlet Diploması Enstitüsü’nde konuştu.

Uçak krizinin ardından Rusya-Türkiye ilişkilerine değinen Yıldırım şunları söyledi:

Karşılıklı ziyaretlerle tekrar normale dönen ilişkilerimizdeki 1 yıllık dönemde yaşanan duraksamayı geride bıraktığımızı düşünüyorum. Cumhurbaşkanı’mız 9 Ağustos’ta Rusya’ya, Rusya Cumhurbaşkanı Putin ise Ekim ayında Türkiye’ye ziyarette bulundu. Dışişleri Bakanımız Çavuşoğlu ile Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’da geçtiğimiz hafta Antalya’da bir araya geldi.

‘Sadece tatil değil çok sayıda Türk-Rus evliliği de var’

Antalya Rus misafirlerimiz için bilinen bir yer. Burada herhalde ben Antalya deyince aranızda pek fazla düşünen yok. Antalya iyi bilinen bir yer. Az önce rektör bey test etti, maaşallah salonun yarısı Antalya’ya gitmiş. Diğer yarısını da bu yaz bekliyoruz. Sadece tatil yapmak için değil Antalya’da çok sayıda Türk-Rus evliliği de olmuş, orada yerleşmiş aileler var. Bunlar da bizim ilişkilerimizi zenginleştiriyor.

‘Yol yaparım tünel yaparım’

Kendisini “proje insanı” olarak tanımlayan Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü:

Ben mühendis kökenliyim, proje insanıyım. Yol yaparım, tünel yaparım, insanların hayatlarını kolaylaştırırım. Mesela bir tüp tünel projesi var şu ana kadar dünyada bu kadar derinlikte inşa edilmiş başka bir tünel yok. Aynı şekilde dünyanın en büyük havalimanı inşaatını da İstanbul’da yapıyoruz.

İnsanın hayatını kolaylaştırmayan siyaset anlamsız bir siyasettir. Herhalde siyasetçiden vatandaşın beklediği de biz oy verdik, bize verilen sözler tutulacak mıdır beklentisidir.

‘Krize değil güzel habere ihtiyaç var’

Rusya ile ekonomik ilişkilere de değinen Yıldırım şunları söyledi:

Tabii Rusya ile ilişkilerimiz sadece enerji alanında değil ulaşım alanında, tarım alanında da var. Rusya ile Türkiye birçok müşterek proje yapıyorlar. Krizlerden ziyade güzel haberlere ihtiyacımız var. Güzel projeleri daha fazla ön plana çıkarmamız lazım. Savaşların olduğu, insanların ülkelerin birbirine düşman olduğu bir geleceği hiç kimse hayal etmez. O yüzden bizlere daha fazla sorumluluk düşüyor.