Yönetmen Kazım Öz hakim karşısındaydı: Adli kontrol kaldırılmadı

Yönetmen Kazım Öz hakim karşısındaydı: Adli kontrol kaldırılmadı

HABER MERKEZİ – Hakkında 15 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın duruşmasında konuşan yönetmen Kazım Öz, kendisine yöneltilen suçlamaları reddettiğini belirterek, “Sakine Cansız’ın cenazesine katıldım. Çünkü çözüm sürecinin baltalanmak istediği bir dönemde 3 Kürt kadın siyasetçi öldürüldü. Çözüm süreci ve barışı destekleyen biri olarak cenazeye katıldım” dedi. Mahkeme, Öz hakkındaki adli kontrol uygulanmasının kaldırılması talebini reddetti.


Yönetmen Kazım Öz hakkında “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 15 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın ilk duruşması Tunceli 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.
Duruşmaya tutuksuz yargılanan Öz ve avukatları katıldı.
İddianamenin okumasının ardından savunma yapan Öz, 20 yıldır sinemada film yönetmenliği yaptığını belirterek, kendisine yöneltilen suçlamaları reddetti.

“10 filmin yönetmenliğini, onlarca filmin ise kurgu ve yapımcılığını yaptım. Hayatını sinemaya adamış bir yönetmenim. 20 yıl boyunca yaptığım filmler sadece Türkiye değil, uluslararası alanda yer aldı. Yaptığım filmlerde 42 ödül aldım.
İddianamedeki ‘3 ay boyunca DBP siyaset akademisine’ katılmam mümkün değil. Diyarbakır’da bulunma sebebim sinema amaçlıdır. Hatta bahsi geçen dönemlerde yurtdışında sinemaya dair eğitim veriyordum. Ayrıca sinemanın, siyasetin gölgesinde yapılamayacağı görüşündeyim.
Türkiye ve dünyada film yapmak istiyorum. Belki de bunu yaptığım için yargılanıyorum. Yine Sakine Cansız’ın cenazesine katılmam da örgüt talimatı ile olduğu belirtiliyor. Katılmıyorum. Sakine Cansız’ın cenazesine katıldım. Çünkü çözüm sürecinin baltalanmak istediği bir dönemde 3 Kürt kadın siyasetçi öldürüldü. Çözüm süreci ve barışı destekleyen biri olarak cenazeye katıldım. Bahsi geçen iddiaları kabul etmiyorum.”

‘Somut delil yok’

Ardından söz alan Öz’ün avukatları da iddianamedeki iddialarla ilgili “Örgüt üyeliği”ne sebep olacak hiçbir somut delilin olmadığını, söz konusu delillerin de yok hükmünde olduğu belirtilerek, delilerin hukuka uygun bir şekilde ortaya konulması gerektiğini ifade etti.
Avukatlar, müvekkilinin adli kontrolünün kaldırılması ve beraatını istedi.
Mahkeme heyeti, dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için adli kontrol uygulamasının devamına karar vererek, duruşmayı 4 Şubat 2020’ye erteledi.

Kazım Öz hakkında

‘Bahoz’ ve ‘Zer’in yönetmeni Kazım Öz, Türkiye’de bağımsız sinemanın önde gelen isimlerinden biri olarak tanınıyor.
Uluslararası pek çok festivalden çok sayıda ödül alan yönetmen, son filmi Zer ile Kültür Bakanlığı’ndan destek almıştı.
Ancak yine bakanlık tarafından filmin bazı sahneleri sansürlenmişti, filmin yasaklanan yerleri İstanbul Film Festivali’nde ‘siyah sahneler’ halinde beyazperdeye taşımıştı. Bunun üzerine bakanlık harekete geçip, siyah sahneleri de sansürlenmişti.