Zam konusunda uzlaşı sağlanamadı, Türk-İş eylem kararı aldı

Zam konusunda uzlaşı sağlanamadı, Türk-İş eylem kararı aldı

HABER MERKEZİ – Hükümetin kamu işçisine sunduğu son zam teklifini de kabul etmeyen Türk-İş tarafından eylem kararı alındı. Hükümet, kamu işçisine 2019’un ilk ayı için seyyanen zammın yanı sıra yüzde 7, ikinci altı ayı için de yüzde 4 zam teklif etmişti.

Yaklaşık 200 bin kamu işçisini ilgilendiren Toplu İş Sözleşmeleri’nde (TİS) hükümet ile Türk-İş arasında yapılan görüşmelerde anlaşma sağlanamıyor.

Hükümet, görüşmelerde ilk altı ay için yüzde 5, ikinci altı ay için yüzde 4 zam teklifinde bulunmuştu.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile yaptıkları son görüşmede anlaşma sağlanamadığını, bakanın taleplerini karşılayacak bir teklifte bulunmadığını açıklamıştı.
Atalay, yol haritalarının ne olacağı konusunda “Biz asgari müşterekte buluşursak, sendika başkanlarına işçilere sormasını isterim. İşçiye sormadan bir şey yapmam” demişti.

Hükümetten yeni teklif

Hükümet ise kamu işçilerine yeni teklifini sundu.
Buna göre 2019’un ilk ayı için seyyanen zammın yanı sıra yüzde 7, ikinci altı ayı için de yüzde 4 zam teklif edildi.
2020’nin ilk ve ikinci altı ayı için ise yüzde 3’er zam teklifinde bulunuldu.

Eylem kararı alındı

Konuya ilişkin yeni bir açıklama yapan Türk-İş, 2019-2020 Toplu Sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlanamaması üzerine eylem kararı aldı.
Başkan Ergün Atalay, bayramdan sonra Perşembe günü tüm işçilerin katılımıyla basın açıklaması yapacaklarını duyurdu.

Türk-İş’in teklifi

Türk-İş en düşük kamu işçisi maaşının 3 bin 500 liraya çıkarılmasını, tüm kamu işçilerine seyyanen brüt 300 lira zam, zammın ardından ilk altı ay yüzde 15, iki, üç ve dördüncü altı aylar enflasyon+3 puan refah payı talep ediyor.