Çatışmaların ardından Lübnan’da ulusal yas ilan edildi: İç savaş endişesi sürüyor

Çatışmaların ardından Lübnan’da ulusal yas ilan edildi: İç savaş endişesi sürüyor

Lübnan’da dün Şii Hizbullah ve Emel hareketlerinin protesto gösterisine keskin nişancılarca açılan ateş sonrası çıkan çatışmalarda 6 kişi öldü. Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn iç savaş döneminde yaşananları hatırlatarak, tüm kesimlere itidal çağrısında bulundu.

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta dün altı kişinin ölümüne ve 32 kişinin yaralanmasına yol açan silahlı çatışma sonrası bugün için ülkede ulusal yas ilan edildi.

Deutsche Welle Türkçe’de yer alan habere göre, İran destekli Şii Hizbullah ve Emel hareketleri, geçen yıl Ağustos ayında Beyrut limanında gerçekleşen patlamayla ilgili soruşturmayı yürüten yargıç Tarık Bitar’ı protesto için Perşembe günü sokağa çıkmış ve üzerlerine keskin nişancılar tarafından ateş açılması üzerine çatışmalar yaşanmıştı.

Olay yerinin bitişiğindeki Hristiyan mahallesinde çatılardan göstericilerin üzerine ateş açıldığı, bunun üzerine Hizbullah ve Emel tarafından çok sayıda silahlı kişinin olay yerine akın ederek Kalaşnikof ve bazukalarla saldırıya karşılık verdiği bildirildi. Bölgeye tanklar göndererek abluka altına alan Lübnan ordusu, olaylarla ilgili iki taraftan biri Suriyeli toplam 9 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Adalet Sarayı yakınında saatler süren çatışmalar 1975-1990 yılları arasında yaşanan kanlı iç savaşın anılarını canlandırdı.

Televizyonda halka seslenen Cumhurbaşkanı Mişel Avn, “Tarihimizin en karanlık sayfasını kapatıp geride bırakmak konusunda hepimiz mutabık kalmıştık. Silahların diline geri dönülmesi kabul edilemez” diyerek tüm taraflara itidal çağrısı yaptı.

Kendisi Hristiyan olan ama Hizbullah’ın müttefiki olarak bilinen Avn, Cuma günü için ulusal yas ilan etti.

Hizbullah ve Emel, olaydan Hristiyan Lübnan Güçleri Partisini sorumlu tutarken parti bu suçlamayı reddetti.

Emel hareketi, ölenlerden üçünün kendi üyesi olduğunu belirtirken Lübnan Hizbullahı kendi mensubu iki erkek ve bir kadının cenazesinin Cuma günü defnedileceğini açıkladı.

Uluslararası uyarı

Birleşmiş Milletler (BM) Lübnan Özel Temsilcisi Joanna Wronecka tüm tarafları “Halkın yararı için yargı bağımsızlığını desteklemeye” çağırırken, Fransa da yargının bağımsız ve tarafsız bir şekilde çalışabilmesi gerektiği uyarısında bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price da benzer bir mesaj vererek, “Yargıçların şiddetten, tehditlerden, Hizbullahınkiler dahil olmak üzere gözdağından uzak çalışabilmeleri gerekir” dedi.

Bu noktaya nasıl gelindi?

Beyrut Limanı’nda 4 Ağustos 2020 tarihinde  yaşanan ve 200 kişinin ölümüne yol açan patlama ile ilgili yürütülen soruşturma ülkeyi ikiye bölmüştü

Hizbullah ve Emel hareketleri, soruşturmayı yürütmekle görevlendirilen yargıç Tarık Bitar’ın Hizbullah’a yakın kişilerin ifadesini almak istemesi üzerine bunun siyasi bir adım olduğu suçlamasıyla Bitar’ın istifasını talep etmişti.

Bitar’ın istifa etmemesini ve yargılamanın “siyasi” olduğunu gerekçe gösterenler perşembe günü mahkeme binası önünde protesto gösterisi yapmak için bir araya gelmişti. Çoğunluğu Hizbullah ve Emel Hareketi üyesi kitleye kimliği belirsiz kişilerce ateş açılmıştı.

HABER MERKEZİ